Klasik balede esnetme ve kondisyon
Fexibilty and condition in the classical ballet
- Tez No: 277900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEHRA TARIM ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Klasik bale vücüdun esneklik ve kondisyon gibi özelliklerini kullanarak icra edilen bir sanat dalıdır. Klasik bale dasçısı ne kadar yetenekli olursa olsun bu özelliklerini geliştirebildiği bir eğitim sürecindengeçmedikçe yeteneklerinden yeterince faydalanamayacaktır. Kondisyon ve esneklik açısından yeteri kadar gelişmemiş bır dansçinınperformansı sahnede estetik görünmeyecektir. Kondisyonu az ve esnekliği gelişmemiş bir dansçı, profesyonel hayatı boyunca sakatlanma riski taşıyacaktır. Aynı zamanda, bu faktörler dansçımım dans hayatının uzun ve başarılı olmasını olumsuz yonde etkileyecektir.Ülkemizde gerek bale okullarında gerekse konservatuarlarda pratik olarak verilen esneklik ve kondisyon derslerini teorik olarak destekleyecek Türkçe yazılmış yada dilimize çevrilmiş herhangi bir eser bulunmamaktadır. Bir dansçı açısından hayati önem taşıyan bu alanlarda kişisel bilinçlendirme teorik olarak eksik kalmaktadır.Bu araştırmada, ülkemizde spor sağlığı üzerine odaklanmış akademik eserlerden ve yurt dışında bale ve bale sağlıgı hakkında yazılmış akademik eserlerden faydalanak. bir bale dansçısının teorik olarak faydalanabileceği bir yapıt çıkartmak hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, anatomik bilgilerden de faydalanarak bir dansçının kondisyon ve esnekliğini en verimli şekilde nasıl geliştirebileceği bu tezde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical ballet is an art branch which is performed by using the functions ofhuman body such as; flexibility an condition. No matter how talented a dancer is,he or she won't be able to take advantage of it if these functions are not improvedby a serious education process.The performance of a dancer who is conditionallyfit and flexible enough will give no esthetic taste that the classical balletrequires. Lack of condition and flexibility will always carry the physical disabilityrisks that may harm and even end the career of a ballet dancer.There are no resource books written in our formal language or translatedinto Turkish which will theorically support the practical, flexibility an conditioncourses given in conservatories or ballet schools in our country.The personalconsciousness in these fields is vital for the dancing career is, theorically deficient.In this research project; the aim is to create a new source that a balletdancer may profit from its theorical aspects.During the search; the works focussingon national sports health,some foreign academic sources on ballet and ballethealth have been used.In short this thesis project aims to explain how the flexibilityand condition may be“optimized”, by using the anatomical information as well.