Piyano çalma teknikleri
The techniques of piano playing
  1. Tez No: 277909
  2. Yazar: AYÇA KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. OVA SÜNDER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, piyano çalmayı meslek olarak seçecek piyanistlerin bilmesi gereken en temel bilgileri içermektedir.Önce kullandığımız enstrumanı yakından tanıtmak, içindeki mekanizmanın nasıl çalıştığına bakmak istedim. Daha sonra insanın içindeki mekanizmayı, kendi vücudunu, kas sistemini tanıtıp ona göre eksiklerini nasıl ve hangi çalışmalarla giderebileceğini bulabilmeyi amaçladım. İşte tam da bu düşünceden yola çıkarak önce doğru nefes alma tekniğinden başlayıp vücudumuzu, kaslarımızı tanıtmaya, onları hangi durumlarda, nasıl kullanabileceğimizi anlatmaya çalıştım. Yalnız şunu belirtmek isterim ki, aşağıda anlatacağım metodların çalışılması esnasında iyi bir konsantrasyon ve kulak olmadığı takdirde sırf yapmış olmak için yapılan çalışmalar, hele hele de egzersizler, tamamen vakit kaybıdır. Vücut denilen makinanın, bir nevi kullanma kılavuzu görevi görecek tezimin başlangıç bölümleri, daha sonra piyanistik problemlerde bu makinanın nasıl kullanılacağı ve bununla ilgili çalışmalarla devam edecektir. Sonuçta bu teknik çözümler, yenileri ortaya konup daha iyi birer çözüm sunmadıkça geçerlilikleri sürecek, uygulandıkları sürece de piyanistlere zaman kazandıracak, piyano başında geçirdikleri süreyi verimli kılacaktır
Özet (Çeviri)
This theses involves the basic acquirements fort he young pianists who aim to play as professionals.First of all, I would like to establish the instrument and how its mechanism works. Then I planned to analyze the mechanism of the humanbeing, his muscler system with his body motions. In consideration of this attainments I tried to define the deficiency of our technics and how to cope with these problems and with which exercises. According to this observation, I started to explain the beginning of all tecnics; Breath technic, sitting position, hand position, our muscler system and how to use them with which combinations.In this point, I would like to emphasize, while doing these exercises that is given we need to be full concentrated. Our ears must be like a judge in this case. Otherwise doing this exercises just because of to do, will be a waste of time.Starting like a guide for the mechanism of the body at the beginning chapters, the theses will continue defining the pianistic problems and how to use this mechanism while solving these problems in the exercises.Finally, the validity of this technical solutions will last unless its specified to the contrary. The thoughts and the exercises in this theses will gain an efficient time to the pianists if they utilize them carefully.