Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Kırgızistan Cumhuriyeti bankacılık sistemi, para ve kredi politikası
The banking system and monetary policy of the Kyrgyz Republic in the transition period
- Tez No: 277910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kırgızistan Cumhuriyetin'deki bağımsızlıktan sonra hızlı üretim düşüşü, işsizlik gibi önemli problemlerle beraber hiperenflasyon problemiyle de karşı karşıya kalan Kırgızistan Hükümeti Mayıs 1993'te kendi ulusal parası olan som'u dolaşıma sokmuştur. Aynı yılda kurulan Kırgız Cumhuriyeti Milli Bankası ülke içinde para politikası uygulamaya başlamıştır. Kırgızistan Merkez Bankası para politikası yürütmede açık piyasa işlemleri, reeskont oranları, kanuni karşılık oranları gibi temel araçlarla beraber, döviz işlemleri aracını da geniş ölçüde kullanmaktadır.Kırgızistan Cumhuriyeti bagımsızlığını kazandıktan sonra, milli bankacılık sisteminin oluşturulması, 1991'de ?Merkez Bankası? ve ?Bankalar ve Banka Faaliyeti Hakkında? kanunlarının yürürlüğe girmesinden sonra başlamıştır. 1997 senesinde bu kanunların yeni düzenlemelerinden hemen sonra ülkede iki aşamalı (Kırgızistan Cumhuriyeti Milli Bankası ve ticari bankalar şeklinde) banka sisteminin oluşturulmasının hukuki temeli koyulmuştur. 1 Ağustos 2010 itibariyle ülkenin bankacılık sektöründe Pakistan Merkez Bankası'nın Bişkek'teki şubesi dahil olmak üzere 22 ticari banka faaliyette bulunmaktadır. Bankaların 16sı yabancı sermaye katılımıyla çalışmaktadır.Bu çalısmada, Sovyetler Birliği dağılımından sonraki bağımsızlığa kavuşarak piyasa ekonomisine geçiş sürecinde olan Kırgızistan'ın bankacılık sisteminin gelişme süreci, temel sorunları ve özellikleri, ülkede yürütülen para politikası ana başlıklarıyla konu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the Kyrgyz Republic after the independent faced with a such serious economic problems as fast reduction of output, unemployment and hyperinflation, the government of the Kyrgyz Republic in 1993 put into the circulation the national currency som. At the same year was established the National Bank of Kyrgyz Republic and it began to run its own monetary policy. To conduct the monetary policy the National Bank of the Kyrgyz Republic widely uses such monetary policy instruments as open market operations, discount rate, mandatory reserve requirements, and operations in foreign exchange markets.The becoming of the banking system of the country after the independent began in 1991 when the Law of the Kyrgyz Republic ?On the National Bank of the Kyrgyz Republic? and the Law ?On the Banks and Banking? were proceeded. In 1997 after the last resettlements in these laws a two-staged (The National Bank of the Kyrgyz Republic and commercial banks) banking system was established in the country. By the 1st August 2010 there are 22 commercial banks in the country including Bishkek branch of the National bank of Pakistan.This study primarily deals with the development process of the banking system of the Kyrgyz Republic, with the problems and specialty of the banking system and the monetary policy conducted by the National Bank during the transaction period.