Hemşirelerde öz-yeterlilik inancı ve iş doyumu ilişkisi: Bir üniversite hastanesinde saha çalışması
Nurses self-efficacy beliefs and job satisfaction relationship: A field study at the University Hospital
- Tez No: 277911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Öz-yeterlilik inancı bireyin belli bir performansı göstermesi için gerekli etkinlikleri düzenleyip başarılı bir biçimde gerçekleştirme kapasitesi hakkında kendine ilişkin yargısı olarak tanımlanmıştır. Öz-yeterlilik inancı son yıllarda çeşitli disiplinlerle ilgili yapılan araştırmalarda sıklıkla kullanılan bir kavramdır. Toplumun sağlık seviyesinin korunmasında ve geliştirilmesinde önemli rol oynayan hemşirelerin, öz-yeterlilik inancının araştırılması oldukça önemlidir. Bu bağlamda, bu araştırma ile bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin öz-yeterlilik inancı ve iş doyumu ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda öncelikle öz-yeterlilik inancı kavramı ve bu kavramın çıkış noktası olan sosyal bilişsel kuram ele alınmıştır. Sonrasında iş doyumu kavramı, iş doyumunu etkileyen faktörler, iş doyumunun olumlu ve olumsuz sonuçları incelenmiş ve öz-yeterlilik inancı ile iş doyumu ilişkisine yönelik yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Son olarak hemşirelerin öz-yeterlilik inancı ve iş doyumu ilişkisini belirlemek için bir üniversite hastanesinde yapılan araştırma incelenmiştir. Araştırmada son olarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Araştırmanın sonucuna göre; hemşirelerin öz-yeterlilik inancı ile iş doyumu arasında anlamlı ilişki olduğu, yüksek öz-yeterlilik inancına sahip hemşirelerin daha çok iş doyumu gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca hemşirelerin öz-yeterlilik inancı ve iş doyumu ile yaş, çocuk sahibi olmak, işyerindeki görev, mesleki deneyim, işyeri deneyimi, çalışılan birim, ekip ilişkilerinden ve çalışılan birimden memnun olmak, kendine duyduğu güven, çalışma düzeni ve nöbet sayısı çalışılan gibi bağımsız değişkenler ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy belief is defined as an individual?s arranging necessary activities to demonstrate a certain performance, judgment to himself about successful fulfillment capacity. Self-efficacy belief is a frequently used concept on researches carried out related to various disciplines. Researching the self-efficacy belief of nurses who play an important role in protecting and developing the health level of society is quite important. In this context with the help of this research it is aimed to examine the relation between self-efficacy belief and job satisfaction of nurses working in a university hospital.In accordance with this purpose first, self-efficacy belief concept and the social cognitive theory, starting point of this concept, was examined. After that job satisfaction concept, the factors affecting job satisfaction and job satisfaction?s positive and negative results were examined. The second part includes research results about self-efficacy belief and the relation of job satisfaction. Lastly, to determine the relation between nurses? self-efficacy belief and job satisfaction a study carried out in a university hospital was examined. The research finally includes result and suggestions.According to the result of the study, it has been determined that there is a meaningful relation between nurses? self-efficacy belief and job satisfaction and the nurses who have high self-efficacy belief exhibit more job satisfaction. Besides, nurses? self- efficacy belief and job satisfaction was found related to independent variables as age, to have a child, duty at workplace, professional experience, workplace experience, working unit, to be satisfied with unit and team relations, self-confidence, working plan and shift number.