Exploring teacher language awareness: An example study with prospective English teachers
Öğretmen dil farkındalığının incelenmesi: İngilizce öğretmeni adayları ile örnek bir çalışma
  1. Tez No: 277923
  2. Yazar: DUYGU KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, öncelikle dil farkındalığını kavramsal olarak ele aldıktan sonra yabancı dil eğitimi alanında inceleyerek, özellikle öğretmen dil farkındalığını ve bunun yabancı dil eğitimi sürecine yansımaları boyutunda tartışmaktadır. Bu doğrultuda, ülkemizde Yükseköğretim kurumu tarafından hazırlanmış olan İngilizce öğretmenliği bölümü müfredat içeriğinin ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan İngilizce Öğretmeni Yeterlilik taslağının dil farkındalığına ve öğretmen dil farkındalığına ne derece yer verdiği sorgulanmış, İngiliz Dili Eğitimi bölümü müfredatının ve İngilizce öğretmen yeterliklerinin dil farkındalığına ve öğretmen dil farkındalığına yer verme konusunda yetersiz olduğu düşüncesine varılmıştır. Aynı zamanda, İngilizce öğretmenliği eğitiminin uygulamaya gereken önemi verme konusunda yetersiz olduğu ve teoriye daha fazla odaklanıldığı görülmüştür. Çalışma kapsamında yürütülen ve İngilizce öğretmen adaylarına yönelik hazırlanmış olan sormacada 64 dördüncü sınıf öğrencisinin dil farkındalığı, öğretmen dili farkındalığı ve öğretmen yetiştirme programları konularında görüşleri alınmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:1. Öğrencilerin çoğunluğu dil farkındalığı ve öğretmen dili farkındalığı konularında kendilerini yeterli görmektedir.2. Öğrencilerin çoğunluğu öğretmen yetiştirme programlarının öğretmen dil farkındalığını geliştirdiğini belirtmiştir.3. Üniversitelerde öğretmen yetiştirme programlarında uygulamadan çok teoriye daha çok önem verilmektedir.4. Duyuşsal iletişim beceri ve farkındalığı, öğrenme farkındalığı kapsamında öğrenme üzerine yansıtma, öğrencilerin meta dil farkındalığını arttırma ile öğretmen yetiştirme programları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.Bununla beraber, üniversitelerde öğretmen yetiştirme programlarında tüm yönleriyle dil farkındağını ve öğretmen dili farkındalığı geliştirme konularına ve uygulamalara daha fazla önem verilmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, upon firstly studying language awareness as a concept, explores language awareness in the context of foreign language teaching, and especially discusses teacher language awareness with its reflections on the process of foreign language teaching. In this respect, the curriculum content of English language teaching department prepared by the Council of Higher Education and English teacher qualifications set by Ministry of National Education have been explored questioning to what extend they provide space for language awareness and teacher language awareness. It is concluded that the curriculum content of English language teaching department and English teacher qualifications point to insufficiencies in terms of providing ground for language awareness and teacher language awareness. At the same time, it is seen that English language teacher training, focusing more on theory, is insufficient in terms of giving adequate importance to practice. A survey was conducted as part of the study which aimed to find out the opinions of teacher candidates on language awareness, teacher language awareness and teacher training programs at universities. Results of the survey conducted with 64 volunteering participants showed that:1. The majority of students feel themselves sufficient on the issues of language awareness and teacher language awareness.2. The majority of candidates have reported that teacher training programs develop teacher language awareness.3. Teacher training programs at universities focus mostly on theory rather than pratice.4. No significant correlations were detected among teacher training programs and affective communicative ability and awareness, in terms of learning awareness reflecting upon learning, developing metalanguage of learners.Nevertheless, it is suggested that teacher training programs need to put more emphasis on language awareness with all its aspects, issues of developing teacher language awareness and practice.