Erzurum kırsal kalkınma projesinin tarımsal yayımda program planlama ilkeleri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 27793
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1981-89 yıllan arasında Erzurum ilinde uygulanan Erzurum Kırsal Kalkınma Projesi'nin (EKKP) tarımsal yayımla ilgili kısmının, Tarımsal Yayımda Program Planlama ilkeleri açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için tarımsal yayım projelerinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek kriterler ortaya konulmuş ve bu kriterler, EKKP'nin planlama aşaması sonucunda oluşturulan proje belgesinin gösterdiği özelliklerle karşılaştırılmış ve böylece yukarıda belirtilen amaç çerçevesinde çeşitli yargılara varılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir: EKKP esas itibariyle Erzurum ilinde tarımın gelişmesinde ve tarımla uğraşan kişilerin sosyo-ekonomik yönden kalkınmasında etkin olarak kullanılabilecek bir araç olarak düşünülmüştür. Ancak bu tür projelerin etkin olabilmesi için uygulanacağı yerlerde geçerli olan şartlara ve program planlama ilkelerine uygun olarak hazırlanması gerekir. EKKP'nde altyapı hizmetleri, program hedeflerine uygun olarak gerçekleştirilmesine karşın, çiftçinin gelirini artırmaya yönelik kredi ve tarımsal yayım hizmetlerinde beklenen etkinlik sağlanamamıştır. Proje hazırlanırken, bazı program planlama ilkelerinin gözönünde bulundurulmaması ve projede benimsenen Eğitim ve Ziyaret Sisteminin yöre şartlarına uygun olmaması, projenin başarısını etkileyen önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bundan sonra ülkemizde uygulanacak olan kırsa! kalkınma projelerinde, bu çalışma sonunda ortaya konan sonuç ve önerilerin gözönünde bulundurulması, etkinliğin sağlanması bakımından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been undertaken to evaluate the agricultural extension component of the Erzurum Rural Development Project (ERDP) which was implemented between the years 1981-89 from the point of view of the principles of program planning in extension. In order to accomplish the major objective of this study, a series of criteria that can be used in the evaluation of extension programs were developed. The evaluation process was carried out by making a comparision between these criteria and the information that reflect the characteristics of the Erzurum Rural Development Project document. As a result of this evaluation, several judgements were reached within the framework of the objective of this study. The results of this study can be summarized as follows: ERDP has been thought to be an effective instrument that can be used to improve the living standard of the rural people in the province. This kind of projects must be compatable with the local conditions and the principles of program planning in extension so that they can be effective. Rurai infrastructure component of the project can be regarded as successful. But the credit and extension components that are aimed at increasing the income of the farmers have not been fully successful. It has been concluded that some of the program planning principles have not been taken into consideration during the planning phase of the project, and the training and visit system of extension has not been compatable with the iocal conditions. These problems hindered the effectiveness of the project. It is expected that the effectiveness of the rural development projects that will be planned in the future in our country will increase significantly, if the conclusions and recommendations of this study are taken into consideration.