Gıda ve petrol fiyatları arasındaki etkileşim
Price transmissions between food and oil
  1. Tez No: 277935
  2. Yazar: MÜGE KALTALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SOYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
2000'li yıllarda gözlemlenen gıda ve petrol fiyatlarındaki artış, iki piyasa arasındaki bilgi aktarım mekanizmasına olan ilgiyi artırdı. Bu çalışma Ocak 1980 tarihinden Nisan 2008 tarihine kadar, petrol, gıda ve tarımsal ham made fiyat endeksleri arasındaki oynaklık yayılma etkisini incelemektedir. Cheung-Ng prosedürü petrol fiyatlarındaki varyasyonun, gıda ve tarımsal ham madde fiyatlarına Granger olarak neden olamayacağını göstermektedir. Fakat tarımsal hammadde ve petrol piyasaları arasında çift yönlü yayılma etkisi bulunmuştur. Ayrıca, Ocak 1998 ve Şubat 2009 tarihleri arasında mısır, buğday, soya fasulyesi, pirinç ve petrol piyasaları arasındaki oynaklık yayılma etkisini incelenmektedir. Petrol piyasalarındaki volatilite yayılımı, 3 ay içerisinde mısır, buğday, soya fasulyesi ve pirinç piyasalarında da dalgalanmalara neden olmaktadır. Bununla birlikte petrol ve soya fasulyesi piyasaları arasında ve pirinç ve buğday piyasaları arasında çift yönlü volatilite yayılımı bulunmuştur.Bu konu, nüfusu hızla büyüyen ülkeler için çok önemlidir. Çünkü ticari malların fiyatının, gelecek yıllara ait tahmini ekonomi politikasında önemli bir rol oynar. Ayrıca, daha iyi ekonomi politikaları kurmak için ekonominin dinamiklerini anlamak gerekir. Bu nedenle bulgular fiyat şokları ve transmisyonları ile ilgilenen yatırımcılar ve politika oluşturanlar için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The upward movement in oil and food prices in the 2000s has triggered interest in the information transmission mechanism between the two markets. This research investigates the volatility spillover between oil, food, and agricultural raw material price indexes for the period January 1980 to April 2008. The results of the Cheung-Ng procedure show that variation in oil prices does not Granger cause the variance in food and agricultural raw material prices. However, there is bi-directional spillover between agricultural raw material and oil markets. Besides, it examines volatility spillover between maize, wheat, soybean, rice, and oil spot prices for the period January-1998 to February-2009. The results show that volatility spillover in oil returns leads fluctuations in maize, soybean, wheat, and rice returns in 3 months. In addition, there are bi-directional spillovers between oil and soybean returns, rice and wheat returns.This topic is essential for countries whose populations grow rapidly because forecasting of commodity prices plays an important role in instituting the economic policy. Also, understanding the dynamics of the economy leads to better economic policies. Thus, results are important for investors and policy makers interested in price shocks and transmission.