Financial capital flows and economic growth: The Turkish case
Finansal sermaye hareketleri ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
- Tez No: 277963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma sermaye çıkışlarının ekonomik büyümeye olan etkisini ani çıkış literatüründe anlatılan kanallar yoluyla incelemektedir. Sınır testi yaklaşımı kullanılarak sermaye girişleri, reel döviz kuru ve reel GSYH arasında eşbütünleşme bulunmuştur. Sonuçlar sermaye girişleri ve büyüme arasında anlamlı pozitif bir uzun vade ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sermaye girişlerinin kısa dönemde reel üretimi etkilediği bulunmuştur. Sonuçlar reel döviz kurunun hem kısa dönemde hem de uzun dönemde reel GSYH'nın belirleyicilerinden biri olmadığını göstermektedir. Ayrıca, dinamik tepkileri gözlemlemek için vektör otoregresyon metodu (VAR) kullanılmıştır. Sonuçlar sermaye girişlerindeki negatif bir inovasyonun ekonomide daralmaya ve reel döviz kurunda değer kaybına yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effect of capital outflows on economic growth though the channels described in sudden stop literature. Using the autoregressive distributed lag (ARDL) bounds testing approach; it is found that there is a cointegration between capital inflows, real exchange rate and real GDP. The results show that there is a significant positive long-run relation between capital inflows and growth. It is also found that capital inflows affect real output in the short run. The results show that real exchange rate is not a significant determinant of real output both in the short run and long run. Moreover, in order to capture the dynamic responses, a vector autoregressive (VAR) methodology has been employed. The results show that a negative innovation in capital inflows causes real exchange rate depreciation and output contraction.