The Jewish-Muslim mixed marriages: Self-identifications and experiences of Jewish-Muslim mixed couples and their children in contemporary Turkey
Yahudi-Müslüman karma evlilikler: Günümüz Türkiyesindeki Yahudi-Müslüman karma çiftlerin ve çocuklarının kendilerini kimliklendirmeleri ve deneyimleri
  1. Tez No: 277964
  2. Yazar: BÜRİN YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez, çoğunluğun Müslüman olduğu bir ülke olan Türkiye'deki Yahudi-Müslüman karma evlilikleri, karma çiftlerin ve çocuklarının din bağlamında kendilerini kimliklendirmelerini ve deneyimlerini odak noktası alarak incelemektedir. Nitel araştırma dizaynı benimsenerek, 9 Yahudi-Müslüman karma çift ve 3 çocuk ile İstanbul'da ve İzmir'de derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, Türk Yahudi Cemaati'nden bir resmi görevli ve cemaatin aktif üyelerinden biri ile de Türk Yahudi Cemaati'nin karma evlilik konusuna dair genel bakışını anlamak için görüşülmüştür.Yahudi-Müslüman karma çiftlerin sahip oldukları Yahudi ve Müslüman kültür ve miraslar anlamında kendilerini kimliklendirmeleri bireylerin kendi kimlikleri hakkında sahip oldukları algıyı anlamanın önemini ortaya koymaktadır çünkü bireylerin kendi algıları ilksel atıflarla anlaşılamamaktadır. Karma çiftlerin çocuklarının kendilerini kimliklendirmeleri Türkiye'deki Yahudi ve Müslüman kimliklerinin göreli çekicilikleri konusunda önemli fikirler sağlamaktadır. Yahudi-Müslüman karma çiftlerin ve çocuklarının deneyimleri çoğunluğun Müslüman bir ülke olduğu Türkiye'de, özel ve kamusal alanlarda Yahudi olmanın, karma evli olmanın ve karma bir evliliğin çocuğu olmanın önemli yönlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Jewish-Muslim mixed marriages with a particular focus on the mixed couples? and their children?s self-identifications regarding religion and their experiences in a predominantly Muslim country, Turkey. By adopting a qualitative research design, in-depth interviews were conducted with 9 Jewish-Muslim mixed couples and 3 children in Istanbul and in Izmir. In addition, an official from the Turkish Jewish Community and an active member of the community were interviewed to determine the general perception of the Turkish Jewish Community regarding mixed marriage.The Jewish-Muslim mixed couples? self-identifications with their Jewish and Muslim cultures and heritages reveal the importance of understanding individuals? self-perceptions about their own identities since their self-perceptions cannot be understood by primordial ascriptions. The children of these mixed couples? self-identifications provide important insights into the issue of the relative attractiveness of Jewish and Muslim identities in Turkey. The Jewish-Muslim mixed couples? and their children?s experiences in the private and public spheres reveal significant aspects of being Jewish, being mixed-married and being a child of a mixed marriage in a predominantly Muslim country, Turkey.