Anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarına uygulanan sosyal uyum beceri eğitimi programının çocukların sosyal uyum becerilerinin gelişimine etkisi
Effects of social adaptation skills education program to improve six years old kindergarten children?s social adaptation skills
  1. Tez No: 277983
  2. Yazar: YUNUS GÜNİNDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarına uygulanan sosyal uyum beceri eğitimi programının çocukların sosyal uyum becerilerinin gelişimine etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma; ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel desen üzerine modellenmiştir.Araştırma; 2009?2010 eğitim öğretim yılında, anasınıfına devam eden altı yaş grubundaki 36 çocukla yürütülmüştür. Araştırmanın deney grubunda (n = 18) bulunan çocuklara sosyal uyum becerilerini geliştirmek amacıyla; 12 hafta süresince sosyal uyum beceri eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda (n = 18) ise var olan eğitim-öğretim süreci devam etmiştir. Araştırmanın verileri; `Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği' ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde; Mann-Whitney U, Wilcoxon işaret testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda edinilen bulgular incelendiğinde; deney grubunun sosyal uyum becerilerinde artış ve sosyal uyumsuzlukta ise azalış olduğu görülmüştür. Uygulama sonunda yapılan kalıcılık testinde deney grubunun sosyal uyum becerilerindeki artışın devam ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness of social adaptation skills program to improve six-years-old kindergarten children?s social adaptation skills. For the study, pre-test, post-test control group design was utilized. The study was carried out 2009-2010 academic year with 36 six-years-old preschool children attending kindergarten. In the experimental group (n = 18), to improve children?s social adaptation skills, social adaptation skills education program was implemented for 12 weeks. Besides, in the control group (n = 18), children received traditional school education. Data of the study were collected through `Social Adaptation and Skills Instrument? and analyzed with Mann-Whitney U test, Wilcoxon Sign Test and Kruskal-Wallis H test.The results of the study revealed that in experimental group, there is an increase in students? social adaptation skill and there is a decrease in students? social maladaptation skills. The results of the retention test showed that the increase in social adaptation skills is permanent although some time passes after the treatment.