İlköğretim Türkçe ders kitaplarındaki soruların SBS Türkçe sorularıyla örtüşme düzeyi
Elementary turkish textbooks question of the SBS with Turkish question overlap level
  1. Tez No: 278008
  2. Yazar: SİBEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu araştırmada SBS soruları ile ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki etkinlikler ve sorular, Bloom' un bilişsel taksonomisine göre incelenmiştir.Araştırmada ?Tarama Metodu? kullanılmıştır. Önce konuyla ilgili literatür incelenmiş ve kurumsal bölüm oluşturulmuştur. Araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 2007-2008 öğretim yılında ilköğretim okullarının 6. ,7. ve 8. sınıflarında temel kaynak olarak kullanılmak üzere ilgili Tebliğler Dergisinde önerilen Türkçe ders kitapları ve SBS soruları incelenmiştir.Türkçe ders kitaplarının öğrencileri SBS' ye hazırlanma yönüyle yeterli olduğu SBS soruları ve Türkçe ders kitaplarındaki soruların bilişsel basamaklar dikkate alınarak hazırlanmış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, SBS questions in Turkish textbooks in secondary schools with activities and questions, Bloom 's taxonomy based on cognitive investigated.Study,“Screening Method”is used. Examined before the related literature and corporate departments have been created. Research by the Ministry of Education Board of Education of primary schools in the 2007-2008 academic year, 6 , 7 and 8 classes to be used as the main source in the proposed Communications Journal of Turkish textbooks and SBS questions were examined.SBS Turkish school textbooks, students' preparing to be sufficient to Turkish textbooks in the SBS questions and questions prepared by the cognitive steps that were taken into account.