Teacher identity: An investigation of personal and professional experiences of turkish efl teachers
Öğretmen kimliği: Türkiye?deki İngilizce öğretmenlerinin kişisel ve mesleki deneyimleri
  1. Tez No: 278028
  2. Yazar: CHİNARA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerin mesleki ve kişisel deneyimlerinin öğretmen kimliğine olan etkisini araştırmak ve öğretmen bilgisi, mesleki gelişim, öğretmen endişesi ve morali gibi faktörlerinin öğretmen kimliğine olan etkilerini incelemektir.Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara'da devlet okullarında çalışan 4 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar farklı özgeçmişlere ve 3 yıldan 25 yıla kadar değişen öğretim deneyimine sahiptirler. Nitel bir araştırma olmasından dolayı öykü biçiminde sorgulama yapılmıştır. Araştırma ölçeği olarak her bir katılımcı ile derinlemesine mülakat uygulanmıştır. Katılımcıların fikir ve düşüncelerini daha rahat ifade edebilmeleri açısından mülakat Türkçe yapılmıştır. Mülakat sırasında konuşma kayıt altında tutulmuş, daha sonra yazılı metin haline getirilmiş ve İngilizceye çevrilmiştir. Önemli ve ilgi çeken noktalar tespit edilerek İngilizce yazılı metin üzerinden veri analizi yapılmıştır.Araştırma bulgularına göre, lise ve üniversite yıllarındaki kişisel ve mesleki deneyimlerin İngilizce öğretmenlerinin öğretmen kimliklerine büyük bir etki yaratığı bulunmuştur. Katılımcıların lise yıllarında güzel ve genç bayan İngilizce öğretmenlerine hayranlık duyarak onlara benzeme istedikleri tespit edilmiştir. Her bir katılımcının öğretmen kimliğini etkileyen dönüm noktaları tespit edilmiştir. Bütün katılımcılar üniversite yıllarında etkili deneyimlerle karşılamışlar, bu deneyimler de onların öğretmen kimliğini etkilemiştir. Öğretmen bilgisi, mesleki gelişim, öğretmen endişesi ve morali gibi faktörlerin öğretmen kimliğine büyük bir etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate personal and professional experiences that influence teacher identity of Turkish EFL teachers and to explore how much factors like teacher knowledge, professional development, teacher anxiety and morale have an influence on teacher identity of Turkish EFL teachers.The population of the study is Turkish EFL teachers employed by state schools and the sample size is four female teachers teaching at state schools. Participants had a different background and teaching experiences from 3 to 25 years. Due to qualitative nature of the research, it was decided to apply narrative inquiry. The research instrument of this research was in-depth interview that was conducted with each participant individually. The interviews were conducted in Turkish for a better self reflection. The interviews were tape recorded, converted into verbatim transcript, and translated into English. Data analysis was done from English versions of the transcripts highlighting its main and interesting themes.The main findings of the research revealed that personal and professional experiences the participants had during school and university years had a significant influence on their identities as Turkish EFL teachers: participants had beautiful and young English teachers to whom they admired and wished to resemble them. All participants had turning points that influenced their teacher identities. They have experienced impressive events that happened in the university years and played a crucial role in their teacher identities. Factors like teacher knowledge, teacher anxiety and morale had significant influence on participants? teacher identity.