The effects of using pictures as contextual supplements to improve foreign language listening comprehension
Yabancı dil dinleme becerisi ediniminin gelişmesi için bağlamsal kaynak olarak resimlerin kullanımının etkileri
  1. Tez No: 278031
  2. Yazar: AYDAN IRGATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil dinleme becerisi ediniminin gelişimi için bağlamsal kaynak olarak resimlerin farklı sunumlarının kullanımının etkilerini araştırmaktır. Çalışma, iki adet dokuzuncu seviye sınıfta uygulanmıştır ve 14 hafta sürmüştür. Bu süreç deney öncesi, ön test, eğitim, son test ve deney sonrası aşamalarını içerir. Verileri toplamak ve değerlendirmek için Eskişehir Sivrihisar Anadolu Öğretmen Lisesi araştırma yapılacak okul olarak seçilmiştir.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü giriş bölümüdür ve çalışmaya temel oluşturan unsurlardan bahseder. Bu bölümde çalışmanın amacı, kapsamı, problemin önemi, araştırmanın hipotezleri ve kullanılan yöntem ele alınır.İkinci bölüm literatür taramasını kapsar. Dinleme sanatı, dinlediğini anlama işlemi, bilişsel psikoloji açışından anlama işlemi ve resimlerin yabancı dil öğrenme sürecinde kullanımın önemi konuları çalışılıp, detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm araştırma sorularını, araştırmada yer alan katılımcıları, veri toplama araçlarını, araştırma tasarımını ve prosedürü kapsayan çalışma metodunu açıklamaktadır.Toplanan verilerin analizi dördüncü bölümde verilmiştir ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür. Sonuçlar ve araştırmanın sınırlılıkları bu bölümde verilmiştir.Ek olarak, bu deneysel çalışmada yirmi dört ek bulunmaktadır: öğrenciler için bir anket, sekiz dinleme testi, sekiz adet dinlemede kullanılan parçaların metinleri, deney grubuyla kullanılan resimler ve deney grubunda kullanılan, resimlerin önce gösterilmesi tekniği kullanılarak hazırlanmış ve sunulmuş olan örnek bir dinleme ders planı verilmiştir..Araştırmanın sonuçlarının analizine göre dört temel sonuç belirtilmektedir: Birincisi resimlerin bağlamsal kaynak olarak kullanımı sadece dinlemenin kullanımına göre dinleme edinimini daha çok geliştirir. İkincisi, resimlerin dinleme etkinliklerinin başında ve sonunda gösterilmesi tekniklerinin kullanılması dinleme esnasında kullanılmasına göre daha etkilidir. Üçüncüsü, eğitim dönemi öğrencilerin dinleme edinimini geliştirmesine yardımcı olur ve son olarak, öğrenci ne kadar çok resimle öğretime maruz kalırsa, o kadar çok öğrenir ve ayrıca resimlerin kullanılmadığı durumlarda bile başarılı olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study is to investigate the effects of using different presentations of pictures as contextual supplements to improve foreign language listening comprehension. The study was conducted on two 9th grade classes and lasted 14 weeks, which includes pre-experiment stage, pre-test stage, training stage, post-test stage and post-experiment stage. Sivrihisar Anatolian Teacher Training High School in Sivrihisar, Eskişehir was taken as the case school in order to collect and evaluate the data.This study consists of five chapters. The first chapter is the introduction which gives a general background of the research study. The aim and scope of the study, significance of the problem, the hypotheses of the research and brief explanation of the methodology are provided in this chapter.The second chapter includes the review of literature, the art of listening, listening comprehension process, comprehension process in terms of cognitive psychology, and the importance of using pictures in foreign language learning process are explained in detail. The third chapter deals with the methodology of the study including research questions, participants involved in the research, data collection instruments, research design, and the procedure.The analysis of the data collected is presented in the fourth chapter and the results are discussed. The fifth chapter is the conclusion which also presents implications in addition to the limitations of the study.Additionally, this experimental study includes twenty four appendices; a questionnaire for students, eight listening tests, eight transcripts of these listening texts used in tests, picture cards used for experimental group, and a sample lesson plan used in the experimental group which was presented by using priming presentation technique is given.According to the analysis of results, four major findings are reported: Firstly, the results of the research show that using pictures as contextual supplements enhances listening comprehension better than audio-alone condition. Secondly, priming and feedback presentation techniques as methods of presenting visual cues are better when compared to simultaneous presentation technique. Thirdly, the training session helps students improve their listening comprehension. Lastly, the more the students are trained with pictures, the higher their foreign language acquisition ability is, so they can also be successful in listening comprehension process without pictures.