Ankara Ahi Elvan Camii ve Alaaddin Camii ahşap süslemeleri üzerine bir araştırma
Alaaddin Mosque mosque and Ankara Ahi Elvan aresearch on wood decoration
- Tez No: 278052
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Crafts, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışma 145 sayfa ve altı bölümden oluşmaktadır. Gerek doğa gerekse insan kaynaklı tahribatlarla günden güne yok olan Ahi Elvan ve Alaaddin Camii minber süslemelerinin korunması ve belgelenmesi zorunluluktur. Bu amaçla yapılmış olan çalışmada, belirtilen ahşap eserlerin motif ve süsleme teknikleri incelenmiştir.Araştırma kapsamında Türk ahşap işçiliği hakkında genel bilgiler verilerek Ahi Elvan ve Alaaddin Camii ahşap süslemelerinde kullanılan; teknik, kompozisyon ve motifleri ele alınmıştır. Elde edilen veriler tablolar halinde sınıflandırılarak konuya ait fotoğraf ve çizimlerle birlikte sunulmuştur.Maddi kültür değerlerimizden 13. yüzyıl ahşap örneklerini barındıran Ahi Elvan ve Alaaddin Camileri ahşap süslemelerinin fotoğraf ve çizimlerinden oluşan belgelerin, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Work 145 pages and consists of six sections. Should not have day to day with the mountain as well as destruction of human origin and the Ahi Elvan conservation and documentation of the Aladdin Mosque pulpit decoration is required. ort his purpose-built study and decorative motifs of the wood work techniques were investigated.Research in the context of Turks wood craftsmanship can be given general information about the Aladdin Mosque, Ahi Elvan, and decorative wood used in technical, composition and motifs to be addressed, the resulting data into a table belonging to classified matters with photographs and drawings were presented.Our material culture for 13 century, containing wood samples, and Aladdin Ahi Elvan Mosque, consisting of photographs and drawings of wooden ornaments of documents, to help our culture is thought to be transmitted to future generations.