Fransızca öğretiminde şarkıların özgün materyal olarak kullanılması
The use of french songs as an authentic lesson material in French as a foreign language
  1. Tez No: 278051
  2. Yazar: EMİR AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKAY BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Fransızca şarkıların Fransızca öğretimi alanında özgün bir ders materyali ve kişisel gelişim materyali olarak kullanılmasıyla ilgili literatür taramasından hareketle başlayan, yeni bir kaynak oluşturabilecek uygulamalar öneren betimsel bir çalışmadır. Çalışmamızın evreni ?Chanson Populaire Française? olarak adlandırılan 1950 sonrası yazılmış Fransızca şarkılardır. Çalışmaya konu teşkil eden örneklem ise bahsi geçen şarkılar arasından seçilmiş altmış altı adet şarkıdır.İlk bölümde, kısa bir giriş yapıldıktan sonra araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları anlatılmıştır.İkinci bölümde, Fransız dili eğitiminin ülkemizdeki süreci kısaca tanıtılmış, sonrasında Fransızca şarkıların Fransız dili eğitiminde sağlayacağı yararlara değinilmiştir.Üçüncü bölümde, ders materyali olarak kullanılabilecek şarkıların seçilmesindeki teknik ve dilsel öğeler açıklanmıştır, bu ölçütlere uygun olan şarkılardan örnekler verilmiştir.Dördüncü bölümde ise, teknik ve dilsel ölçütlere uygun bir şekilde seçilen şarkıların derste nasıl işleneceği örnekler verilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study on using French songs as a lesson and self improvement material mainly in the French language teaching area by referring extensively to the related scientific resources. The population is the French songs written after 1950, named as ?Chanson Populaire Française? and the sample is sixty six songs chosen among them.In the First Chapter, after a brief background, problem, purpose, importance, limitations of the study and definitions are explained.In Chapter Two, a brief historical account of French as a second langue in our country is introduced; then benefits of using French songs in French teaching area are mentioned.In Chapter Three, technical and linguistic criteria for choosing songs as a lesson material are explained with the examples compliant with these criteria.In Chapter Four, how to use songs which complie with technical and linguistic criteria as a lesson material, is shown with the examples.