Keman etüt ve eserlerindeki süslemelerin incelenmesi ve çalışma yöntemleri
Working methods and investigation about ornamentations in the violin etudes and works
- Tez No: 278054
- Danışmanlar: PROF. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
?Keman etüt ve eserlerindeki süslemelerin incelenmesi ve çalışma yöntemleri? isimli bu çalışma; rastlantısal olarak seçilmiş 5 etüt ve 5 eser ile, süslemeli notaların nasıl çalınması gerektiği hakkında öneriler vermek ve çalışma yöntemleri geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Veriler, kaynak tarama yöntemi ile toplanıp yorumlanmıştır.Araştırmada; rastlantısal olarak seçilmiş 5etüt ve 5 eserde; trill, çarpma, mordan, basamak ( appogiatur) ve grupetto süslemeleri saptanmış ve nasıl çalınması gerektiği hakkında bilgi verilmiştir.Araştırmada varılan sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın keman eğitiminde yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, named in“Working methods and investigation about ornamentations in the violin etudes and works”, has been prepared for the purpose of giving advices about how to play randomly selected five etudes and five works with the ornamental notes, and improving the working methods.Scientific methods have been used in the research. The data?s been collected with the method of scanning the sources, and then interpreted.In the research; ornamentations of trill, stroke, mordent, appogiatur and grupetto have been determined and given information about how to play them.The recommendations based on the conclusions of research have been presented. This study is thought to be useful in teaching the violin.