Etlik piliç yemlerine enkapsüle postbiyotik ve inülin ilavesinin performans, karkas, et kalitesi, bağırsak, kan ve bağışıklık parametreleri, besin maddelerinin sindirilebilirliği ve bazı hormonların mRNA ekspresyonu üzerine etkileri
Effects of encapsulated postbiotic and inülin addition to broiler feeds on performance, carcass, meat quality, gut, blood and immune parameters, digestibility of nutrient and some hormone mRNA expression
- Tez No: 910704
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, etlik piliç karma yemlerine farklı probiyotik mikroorganizmalardan (Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis ve Enterecoccus faecium) üretilen postbiyotiklerin enkapsüle formda tek veya inülin ile birlikte ilavesinin performans, karkas, et kalitesi, besin maddelerinin sindirilebilirliği, bağırsak parametreleri, bazı hormonların mRNA ekspresyonu ve kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 588 adet (Ross 308) günlük yaşta erkek etlik civcivler; 6 tekerrürlü (tekerrür:14 civciv) 7 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Deneme 42 gün boyunca büyüme destekleyici yem katkı maddesi içermeyen bazal karma yemle beslenen kontrol veya farklı postbiyotiklerin enkapsüle formda tek (%0.3) veya inülin (% 1) ile birlikte ilavesi ile beslenen etlik piliç gruplarından oluşturulmuştur. Denemenin 17-21. ve 38-42. günlerinde her muameleden 6 tekerrür olacak şekilde hayvanlar seçilerek bireysel kafeslerde beslenmiştir. Denemeden elde edilen veriler değerlendirildiğinde; postbiyotiklerin tek veya inülin ile birlikte ilavesinin canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışını iyileştirdiği saptanmıştır. Yem tüketiminin ise 0-21. günler arası etkilenmediği ancak 22-42. ve 0-42. günler arasında artığı gözlenmiştir. Yemden yararlanma oranının 0-21. günler arasında iyileştiği, 22-42. ve 0-42. günler arasında ise önemli düzeyde etkilenmediği belirlenmiştir. En iyi büyüme performansının Bacillus subtilis'den üretilen postbiyotiklerin tek ve inülin ile birlikte ilavesi ile beslenen hayvanlarda olduğu belirlenmiştir. Etlik piliçlerde enkapsüle postbiyotiklerin tek veya inülin ile birlikte ilavesinin karkas, göğüs ve but ağırlıkları ile randımanı artırdığı, abdominal yağ oranını azalttığı saptanmıştır. Sindirim sistemi organlarından; bezel mide ve taşlık ağırlıkları, duodenum ve jejenum+ileumun ağırlık ve oransal değerleri artmıştır. Ancak kalın ve kör bağırsak ağırlıkları ve oransal değerleri etkilenmemiştir. Diğer iç organlardan kalp ve dalak ağırlıkları ile oransal değerleri, karaciğer ile pankreas oransal değerleri üzerine etki gözlenmezken, karaciğer ve pankreas ağırlıkları ile bursa fabrikus ağırlık ve oransal değerlerinin artığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada etlik piliçlerde enkapsüle formda postbiyotiklerin tek veya inülin ile birlikte ilavesinin besin maddelerinin sindirilebilirliği üzerine etkisi olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca et kalite parametrelerinden renk, su tutma kapasitesi, çözdürme ve pişirme kaybı ile besin madde içerikleri üzerine etkisi olmadığı ancak malondialdehit değerini iyileştirdiği belirlenmiştir. Duodenum, jejenum ile ileumun villus uzunluğu, villus genişliği ve kript derinliğinin iyileştiği belirlenmiştir. Ancak toplam mukoza kalınlığı duodenumda artarken jejenum ve ileumda önemli düzeyde bir etki görülmemiştir. Kör bağırsaktaki asetik asit, propiyonik asit ile bütirik asit düzeyleri ve laktik asit bakterilerinin konsantrasyonun artığı ancak Escherichia coli düzeyinin azaldığı saptanmıştır. Postbiyotiklerin tek veya inülin ile birlikte ilavesinin insülin benzeri büyüme faktörü ve büyüme hormonu mRNA ekspresyonu düzeyini artırdığı tespit edilmiştir. Kan serumundaki; bazı karaciğer enzimleri, kolestrol, gliserit ve total oksidan aktivite konsantrasyonları azalırken total antioksidan durum, immünoglobulin A ve M düzeylerinin artığı gözlenmiştir. Kan serumundaki toplam protein ve glukoz düzeylerinde ise etki göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, erkek etlik piliçlerde Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis ve Enterecoccus faecium'dan üretilen postbiyotiklerin enkapsüle formda (%0.3) tek veya inülin (%1) ile birlikte ilavesinin performans, karkas, mikrobiyota ve bağışıklık parametreleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Ancak et kalitesi (MDA hariç) ve besin maddelerinin sindirilebilirliği üzerine önemli düzeyde etkilememiştir. Etlik piliçlerde antibiyotik alternatifi yem katkı maddesi olarak; postbiyotiklerin (özellikle Bacillus subtilis ile üretilen) tek veya inülin ile birlikte kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of supplementation of postbiotics produced from different probiotic microorganisms (Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, and Enterecoccus faecium) on performance, carcass, meat quality, digestibility of nutrients, intestinal parameters, mRNA expression of some hormones, and blood parameters when they were added to mixed feed for broilers in encapsulated form alone or in combination with inulin. Day-old 588 male broiler chicks (of Ross-308 genotype) were randomly separated into groups as 7 treatments and 6 repetitions (repetition: 14). The experiment lasted for 42 days and consisted of a control group which was given basal mixed feed without any growth promoting additives and broiler groups which were fed with supplementations of postbiotics produced from different probiotic microorganisms alone (0.3%) or in combination with inulin (1%). On the 17th-21st and 38th-42nd days of the experiment, 6 repetitions from each treatment were selected, fed in individual cages. In light of the data obtained from the experiment, it was established that supplementation of postbiotics alone or in combination with inülin had an enhancing effect on body weight and body weight gain. There was no effect on feed intake between days 0-21, however it was increased between days 22-42 and 0-42. Feed conversion ratio was improved between days 0-21, but it had not seen a significant effect between days 22-42 and 0-42. The best growth performance was detected among animals which were fed with postbiotics produced from Bacillus subtilis, alone or in combination with inulin. It was determined that postbiotics supplementation alone or in combination with inulin in broiler chickens enhanced carcass, breast, and thigh weight and yield, but it reduced abdominal fat ratio. As for digestive organs, proventriculus and gizzard weights were increased along with duodenum and jejenum+ileum weights and relative weights. However, large intestine and cecum weights and relative weights have not been affected. Among other internal organs, no effect was observed on weights of heart and spleen or relative weights of heart, spleen, liver, and pancreas, whereas there was an increase in liver and pancreas weights and bursa fabricius weight and relative weights. It was observed that the supplementation of postbiotics in encapsulated form alone or in combination with inulin had no effect on nutrients digestibility in broiler chickens. Furthermore, it had no effect on nutrient contents and meat quality parameters such as colour, water holding capacity, thawing and cooking loss, but it enhanced malondialdehyde range. Villus height, villus width, and crypt depth of duodenum, jejunum, and ileum were found to be enhanced. Although total mucosal thickness was increased in duodenum, there was no significant effect on it in jejunum and ileum. Acetic acid, propionic acid, and butyric acid levels and lactic acid bacteria concentrations in cecum were increased, but Escherichia coli level was reduced. Supplementation of postbiotics alone or in combination with inulin increased the levels of insulin-like growth factor and mRNA expression of growth hormone. Concentrations of some liver enzymes, cholesterol, glyceride, and total oxidant activity in blood serum has seen a reduction, meanwhile total antioxidant status, immunoglobulin A and M levels were increased. There was no effect on the levels of total protein and glucose in blood serum. In conclusion, postbiotics produced from Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, and Enterecoccus faecium in encapsulated form alone (0.3%) or in combination with inulin (1%) had positive effects on performance, carcass, microbiota, and immune parameters in male broilers. Nevertheless, it had no significant effect on meat quality (except MDA) and digestibility of nutrients. The use of postbiotics (especially those produced from Bacillus subtilis) alone or in combination with inulin can be recommended as an alternative feed additive to antibiotics for broiler chickens.