Beceri eğitimi kapsamında Leonardo da Vinci Programına katılan otelcilik ve turizm meslek lisesi öğrencileri üzerine bir araştırma
A study into the hotel and tourism vocational high school students participating in the Leonardo da Vinci Program within the scope of vocational training
- Tez No: 278072
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TUNÇ HASSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Leonardo da Vinci programı ise Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politikalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir programdır. Ülkemizde de daha iyi bir mesleki eğitim sistemine sahip olmak ve AB'nin mesleki eğitim sistemleriyle uyum sağlamak için proje ve çalışmalar yapılmaktadır.Bu araştırmada, beceri eğitimlerini Leonardo da Vinci programı kapsamında AB ülkelerinde yapan otelcilik ve turizm meslek lisesi öğrencilerinin beceri eğitimleri sırasında edindikleri birikimler ve kazandıkları yeterlilikler irdelenmiştir. Bu amaçla 2006- 2009 yılları arasında Leonardo da Vinci programına katılan toplam 654 otelcilik ve turizm meslek lisesi öğrencisine anket uygulanmış ve ortaya konulan araştırma hipotezleri istatistiksel olarak test edilmiştir. Kazanılan edinimler yabancı dil gelişimi, kişisel gelişim, mesleki gelişim, vizyon gelişimi ve bu programa katılımdan ötürü genel memnuniyet açısından öğrenci görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When it comes to Leonardo da Vinci, the main objective of the program is to promote the policies towards vocational education and to develop these policies. In order to have a better system of vocational education and to comply with the European Union education systems, there are projects and studies conducted by a variety of private and state institutions.This study sets out to explore the experiences and competencies students gained during practical training of the students who participated in Leonardo da Vinci programs. To serve his purpose, a questionnaire was applied to 654 students who participated in Leonardo da Vinci Programs at hotel and tourism vocational high schools and hypotheses put forward were tested in statistical terms. Competencies gained were dealt with respect to foreign language education, personal development, vocational development, visionary development, and general satisfaction from the program in general.