Türkiye'de tarımsal kalkınma kooperatifleri: Şanlıurfa ili örneği
Agricultural development cooperatives in Turkey: A case study of Şanlıurfa
  1. Tez No: 278075
  2. Yazar: PERVİN KARAHOCAGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ilindeki Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri üyelerinin kooperatifle olan ilişkileri, kooperatiflerin sağladığı eğitim faaliyetleri, üyelerin karşılaştığı sorunlar ve üyelere ait demografik bilgiler analiz edilmiştir. Veriler anket yöntemiyle birebir görüşme yapılarak elde edilmiştir. Analizler frekans tabloları, belirleyici istatistikler, korelasyon katsayıları, t ve F testleri yapılarak gerçekleştirilmiştir.Yapılan analizler sonucunda; Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinin çoğunlukla üyelikten memnun oldukları ve kooperatif aracılığı ile yapılan faaliyetlere düzenli olarak katıldıkları görülmüştür. Anılan TKK dışındaki tarımsal amaçlı kooperatif veya birliklere üye olanların sayısı azımsanmayacak durumdadır. TKK'nin üyelerin girdi temini, üretim, işleme, pazarlama vb konularda yardımcı olduğu ve bunun doğal bir sonucu olarak da üyelerin bir çoğunun gelirinde üyelik öncesi yıllara oranla artış olduğu tespit edilmiştir.Üyelerin karşılaştığı sorunların başında ürün depolama ve pazarlamada güçlükler gelmektedir. Buna ilaveten TKK'nin eğitim faaliyetlerini artırması gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research a face to face survey was conducted with the agricultural development cooperatives members in Sanliurfa. The members relationship with the cooperatives, the education activities provided by coopertaives, the problem faced by members, and some demographic information were analyzed. The analysis were completed by using frequency tables, deterministic statistics, correlation coefficients, and t and F tests.According to results, the members were happy to be member of agricultural development cooperatives and attended all activities provided by them. The majority of member were holding membership to some other agricultural based cooperatives and unions. The coopertives? efford to help the members in input gathering, production, processing marketing and etc. was realized. As a result of that, comparing prior to the membership it has been seen that most of the members have experienced higher income.The main problems faced by members were difficulty in storage and marketing of the product they produce. In addition to that, there s requirement for the cooperatives to increase their education activities.