Resim bölümü öğrencilerinin çocukluk dönemi resim yaşantılarının incelenmesi
Examination of the art student's drawing experiences during their childhood
- Tez No: 278077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı resim bölümü öğrencilerinin çocukluk döneminde yaptıkları resimleri; aile, okul ve diğer yaşantıları açısından incelemektir.Bu araştırmanın örneklemini; Ankara'da Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin resim eğitimi veren bölümlerinde eğitim alan 250 kişi oluşturmuştur. Öğrencilerin çocukluk döneminde nasıl bir yaşantı içinde oldukları ve resim ile ilgili yeteneklerinin nasıl desteklenip desteklenmedikleri durumunu belirlemek amacıyla uygulanan anket sonucunda, öğrencilerin çocukluk dönemi resimleri ile ilgili yaşantıları; aile, okul ve diğer yaşantıları boyutunda incelenmiştir.Veriler SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ortalama, standart sapma kullanılmış, ikili gruplarda t Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi ve gruplar arası farkın tespiti için Tukey testi kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre; öğrencilerin cinsiyetlerine göre okul hayatlarının değerlendirilmesinde kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha çok desteklendiği görülmüştür. Öğrencilerin resim ile ilgili aile yaşantılarının, mezun oldukları lise türüne göre incelendiğinde; Anadolu Liselerinin diğer lise türlerine göre ortalamasının yüksek olduğu yani Anadolu Lisesi öğrencilerinin aile içi resim yaşantılarının daha zengin olduğu gözlenmiştir. Öğrencilerin resim ile ilgili okul yaşantılarının mezun oldukları lise türüne göre değerlendirilmesinde; Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin daha olumlu yaşantılar sergilediği ve Genel Lise ile Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile de Meslek Lisesi arasında anlamlı farklılıklar olduğu bulgulanmıştır. Meslek Lisesi öğrencilerinin okul yaşantılarının diğer lise türlerinden mezun olan öğrencilere göre daha sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır. Resim bölümü öğrencilerinin aile ve diğer yaşantılarının anne eğitim düzeyine göre değerlendirilmesinde ön lisans mezunu annelerin; okul yaşantılarının anne eğitim düzeyine göre değerlendirilmesine bakıldığında ise lise mezunu annelerin en yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmektedir. Ortalama puan değerinin yüksek olması grupların öğrenci yaşamlarını destekledikleri, zenginleştirdikleri, olumlu yönler sundukları anlamına gelmektedir. Öğrencilerin çocukluk dönemi aile ve okul yaşantıları baba eğitim düzeyine göre incelendiğinde; en düşük değerin ilkokul mezunu baba grubuna, en yüksek değerin ise yüksek lisans/doktora mezunu baba grubuna ait olduğu görülmektedir. Öğrencilerin diğer yaşantılarına (aile ve okul dışındaki arkadaşlık ilişkileri, rastlantısal yaşantılar ve travmatik olaylar vb.) baba eğitim düzeyine göre bakıldığında; en yüksek değerin okuryazar babalara ait olduğu, en düşük değerin ise ilkokul mezunu babalara ait olduğu bulgulanmıştır. Bu durum okuryazar olan akademik bir başarısı olmayan babaların çocuklarını diğer yaşantılar boyutunda daha fazla destekledikleri, daha çok olumlu girdilerde bulunduğu anlamına gelmektedir.Ayrıca yapılan araştırmanın sonucuna bakıldığında; çocukluk dönemini büyük şehirde geçiren öğrenciler, resim ile ilgili aile yaşantılarını; ilçede geçiren öğrenciler ise, okul ve diğer yaşantılarını daha olumlu ve zengin geçirmişlerdir.Bu bulgular doğrultusunda öğrencilerin çocukluk döneminde resim yeteneklerinin ortaya çıkarılmasında destek olmak amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the drawings which are made by the visual arts students when they were children in terms of their family, school and other experiences. A literature review was carried out for this purpose.Sample of the study was made up of the 250 students who study in the Faculty of Art Education in Ankara, Hacettepe and Gazi Universities. In order to determine what kind of a life style they had and whether their artistic talents were supported or not,a pilot survey was conducted and the results, regarding their family, school and other life practices, were examined. The data was analyzed using SPSS13.0 software. For the statistical analysis, mean and standard deviation was employed. For the two group comparisons t test, for the comparisons of more than two groups one way ANOVA and for determining the variation between the groups Tukey test was conducted.Results of the study showed that girls were more supported than boys during their school lives. Results also showed that students who attended to Anatolian High Schools had a richer family environment in terms of visual arts. When the relationship between the students? school lives and the type of school they were graduated from was examined, data revealed that students who attended to Anatolian High School of Fine Arts had more positive lifestyles. Furthermore results showed that there were significant differences between the High School and Anatolian High School of Fine Arts, and between Anatolian High School of Fine Arts and Vocational High School. Students who attended to the Vocational High Schools had more limited life styles. When family lives of the visual arts students were analyzed in terms of the educational levels of their mothers, mothers who had associate degree had higher mean scores; when school lives of the students were analyzed in terms of the educational level of their mothers, mothers who graduated from high schools had higher mean scores. Higher mean scores indicate that mothers supported and enriched the students? lives and provided positive aspects. When students? family and school experiences during their childhood were analyzed in terms of the education levels of their fathers, lowest scores were observed in the group of fathers who were primary school graduates and the highest scores were observed in the group of fathers who took masters? degree. When other life experiences (like friendships, coincidental or traumatic experiences etc.) were examined in terms of the education levels of the fathers, the highest scores were observed in the group of fathers who were literate and the lowest scores were observed in the group of fathers who were primary school graduates. Current situation indicates that fathers who were literate but not have postgraduate degree support their children in terms of their life experiences more, and they provide more positive inputs for their children.In addition, the results of the research revealed that, students who spent their childhood in big cities have richer and positive experiences about visual arts; and students who spent their lives in smaller towns have richer and positive experiences about their school and other social lives.In parallel to current findings, some suggestions were proposed with the aim of bringing out the students? artistic talents during their childhood.