La didactique de la bande dessinée en Français langue étrangère à l'école primaire
İlköğretim Fransız dili eğitiminde çizgi romanların öğreticiliği
  1. Tez No: 278078
  2. Yazar: ÖZLEM MARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HADDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte gün geçtikçe gelişen dünyamızda sınırlar daralmakta ve insana düşen görevler de hızla artmaktadır. Günümüz dünyasına ayak uydurmanın en önemli koşullarından biri hiç kuşkusuz yabancı dil öğrenmektir. Bu nedenle yabancı dil öğrenmeye ilgi artmakta ve yabancı dil öğretimine daha da fazla önem verilmektedir.Son yıllarda yabancı dil öğretimine erken yaşlarda başlamanın önemi de sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar da yabancı dil öğretiminde en verimli zamanın çocukluk dönemi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle günümüzde çocuklara yönelik yabancı dil öğretimi konusu önemsenmekte ve hatta bir çok eğitim kurumunda artık ikinci yabancı dil eğitimi de verilmektedir.Hedef kitle çocuklar olduğunda yabancı dil eğitiminin kapsamı, niteliği ve yöntemleri yetişkinlere yönelik programlardan doğal olarak farklılaşmaktadır. Yetişkinlere verilen yabancı dil eğitiminde yüklü, sistematik ve hatta geleneksel programlar kullanılırken çocuklara yönelik yabancı dil eğitim programının daha hafif, oyun ve iletişime dayalı, eğlenceli, dinamik ve canlı olması gerekmektedir. Zira çocuk anadilini de doğal ortamda yaşayarak, duyarak, oynayarak ve tekrar ederek öğrenir.Çocuklara yönelik yabancı dil öğretiminde öngörülen dilsel ve iletişimsel amaçlar doğrultusunda verilecek içerik ve kullanılacak yöntem ve teknikler belirlendikten sonra yararlanılacak destek araç-gereç ve her türlü ders malzemesi hazırlanmalıdır. Yabancı dil öğretiminde kullanılan materyaller son derece önemlidir. Yetişkinler için kullanılan materyaller tek başına yeterli olamamakta ve hatta bir çoğu çocuklara sıkıcı gelmekte ve onların dünyasına göre kısır kalmaktadır. Çocuklar için kullanılan her türlü eğtici/öğretici ders malzemesi onların dünyasına hitap edebilmeli, farklı, renkli, resimli ve ilgi çekici olmalıdır. İşte bu nedenle çocuklara yönelik yabancı dil eğitiminde resimli kartlar, posterler, kuklalar, şarkılar, hikayeler, karikatürler ya da çizgi romanlar gibi çeşitli görsel ve işitsel ders malzemesi kullanılmaktadır.Bu çalışmada, yukarıda belirttiğimiz yabancı dil ders malzemeleri arasında sayılan çizgi romanların öğreticiliği konusunu ele almaya çalıştık. Çizgi romanların kullanımı diğer görsel-işitsel materyaller gibi özellikle modern yabancı dil öğretim metotlarıyla birlikte yaygınlaşmış ve zamanla yabancı dil eğitimi için hazırlanmış ders kitaplarına ve hatta okul kütüphanelerine bile girmiştir.Bugüne kadar çizgi romanların kullanımı ve öğreticiliği ile ilgili bazı çalışmalar yapılmış ve çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Fakat bu çalışmayı hazırlarken gördük ki konunun önemi de göz önünde bulundurulunca bu çalışmaların sayısı halen yeterli gelmemekte ve elde edilen veri ve bilgiler kısıtlı görünmektedir. Bu çalışmalarda konuyla ilgili bir kısım otoriteler çizgi romanların tam anlamıyla bir eğitim aracı sayılamayacağını, diğer bir kısım ise son derece yararlı bir ders malzemesi olabileceğini savunmaktadır.Çalışmamızı hazırlarken elde ettiğimiz bilgiler ışığında çizgi romanların, kullanılacak hedef kitleye uygun seçilmesi koşuluyla, ilköğretim öğrencilerine yönelik yabancı dil eğitiminde çocukların dünyasına hitap eden, renkli, resimli, masalsı, oyun ve mizah içeren şeklinde yukarıda belirttiğimiz kriterlere uyan yararlı bir ders malzemesi olabileceği sonucuna ulaştık.Şüphesiz eğitim de kullanılan özellikle de yabancı dil eğitiminde kullanılan hiçbir materyal tek başına yeterli değildir. Yapılan araştırmalar ve elde ettiğimiz bilgiler gösteriyor ki kaliteli bir eğitim için esas olan; öngörülen amaçlar doğrultusunda içeriğin ve yöntemlerin iyi belirlenmesi ve buna göre kullanılacak uygun ders malzemelerinin seçilmesi ve çeşitlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language is one of the most important conditions of adapting yourself to the rapidly changing and developing world. Thus, in the contemporary world, learning a foreign language at early ages is considered to be of great importance. Besides, materials should be chosen carefully while teaching a foreign language to young learners. Therefore, the main aim of this thesis is to find out if the comics are a good teaching material for the young learners at primary school and to share how they should be used in benefit of children while giving examples from the researches done so far. In the theory part of this thesis, the educational valve of the comics for this age group is discussed according to the related literary research has been done. In the application part of the thesis, the activities about the comics used at primary classes of Tevfik Fikret Schools are given as examples.Key Words : french language teaching, educational classroom materials, comics, the didactic.