Designing an in-service teacher training program for english language instructors and identifiying the effectiveness of the program: An implication at Afyon Kocatepe University
Üniversite hazırlık okulu öğretim elemanlarına yönelik hizmet içi eğitimi programının tasarlanması ve etkinliğinin ölçülmesi: Afyon Kocatepe Üniveristesi?nde bir uygulama
- Tez No: 278098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mesleki gelişim en az diğer alanlarda olduğu kadar eğitim alanında da hayati öneme sahiptir. Eğitim kurumları çalışanlarının mesleki gelişimini teşvik etme amaçlı `öğretmen eğitimi ve gelişimi birimleri' oluşturmalıdır. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek okulu bünyesindeki 10 yeni başlayan kişi ve 12 tane kurumda bir süredir görev yapmakta olan tecrübeli öğretim elamanına uygulanmış, öncelikle kurulan ofisin katılımcıların ihtiyaçlarını belirlemeleri, bu ihtiyaçlar doğrultusunda söz konusu ihtiyaçlara cevap verebilecek bir eğitim programının hazırlanıp uygulanması ve sonrasında da eğitim programının etkinliğinin ölçülmesi aşamalarını kapsamaktadır. Araştırmada iki veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Birincisi program başlamadan önce ihtiyaçları belirlemek için daha sonra da program bittiğinde etkinliğinin belirlenmesi için uygulanan anket, diğeri ise rastgele ve gönüllü katılımcılardan oluşan 10 kişiyle yapılan `görüşme' tekniğidir. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların ihtiyaçları yaş, mezuniyet yılı, eğitim tecrübesi, söz konusu bölümdeki tecrübeleri, eğitim geçmişleri, daha önce herhangi bir eğitime katılıp katılmaları gibi farklı değişkenlere göre farklılıklar göstermektedir. Program sonrası veriler ise programın tüm bileşenlerinin katılımcılarda olumlu gelişmelere yol açtığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of crucial importance for teachers of English to develop professionally at this time of rapid change. In order to encourage this aim of the teachers, the institutions should have attempts like having offices responsible for professional development of the academic staff and organizing events for the sake of on-going development. This study was conducted at Afyon Kocatepe University School of Foreign Languages Department and the participants of the study were the 10 newly hired teachers and 12 experienced teachers. In order to meet the needs of the academic staffs? professional development Teacher Training and Development Office was founded and it organized in service teacher training program (hereafter INSET) considering the needs of the participants. To be more helpful and beneficial, needs were analyzed in a comprehensive way. During the implementation of the program different techniques, models, activities like microteaching, peer observation, on the job observation, intensive INSET program were applied to meet the needs of the participants and the effectiveness of these studies was evaluated as a part of this study. The research questions posed for this study investigated to what the novice teachers and experienced teachers? needs are and what aspects affect these needs and to evaluate the effectiveness of the overall program. Two data collection instruments were employed in this study. First, a survey was completed at the beginning and at end of the program. Second, semi-structured interviews with ten randomly chosen participants were conducted after the intense 15-day INSET and after microteaching activities. Generally speaking, the results showed that novice and experienced teachers? needs differ in most of the components, their needs were met at the end of the program, and all components of the program resulted in success.