Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin ilköğretim müzik derslerinde popüler müziğin öğretim materyali olarak kullanımına ilişkin görüşleri üzerine bir çalışma: Gazi Üniversitesi örneği
A study about the views of the students of music education department about the using of the popular music in music lessons as education material in the elementary educations music lessons: the case of Gazi University
- Tez No: 278119
- Danışmanlar: DOÇ. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin, ilköğretim müzik derslerinde popüler müziğin öğretim materyali olarak kullanımına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve üç bölümden oluşan bir ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracının ilk bölümünde öğrencilerin demografik bilgilerine ilişkin maddeler, ikinci bölümde öğrencilerin popüler müziğe ilişkin görüşlerine yönelik yedi adet madde ve son bölümde ise öğrencilerin ilköğretim müzik derslerinde popüler müziğin öğretim materyali olarak kullanımına yönelik görüşlerini incelemek için 8 madde yer almaktadır. Belirtilen ölçme aracı G. Ü. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 112 öğrenciye uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin, ilköğretim müzik derslerinde popüler müziğin öğretim materyali olarak kullanımına yönelik görüşleri öğrencilerin cinsiyetine göre farklılık göstermez iken, öğrencilerin sevdikleri müzik türlerine göre farklılıklar göstermiştir.Bu bulguya ek olarak; öğrencilerin, ilköğretim müzik derslerinde öğretim materyali olarak kullanımına yönelik görüşleri yine öğrencilerin sınıf düzeylerine göre farklılık göstermektedir.Diğer taraftan; öğrencilerin ilköğretim müzik derslerinde popüler müziğin öğretim materyali olarak kullanımına yönelik görüşleri yine öğrencilerin popüler müziğe olan yaklaşımlarından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed try to determine whether the pre-service music teacher prefer the using of popular music in music lectures as instructional materials.For this purpose, a measurement tool, includes scales of opinion toward popular music and of opinions toward using of popular music as educational materials, was developed by researcher in order to data gathered. Also the measurement tool includes some demographical items. The measurement tool was administered to 112 pre-service music teachers.According to the mainly finding of this study, pre-service music teachers? opinions towards using popular music were also different among levels of their grade and kinds of their favorite music.On the other side, the opinions of pre-service music teachers about using the popular music in learning activities were affected by their popular music opinions.