Dinleyicilerin senfoni orkestraları hakkındaki görüşlerinin ve beklentilerinin incelenmesi
A research on the listeners' ideas and expectations about the symphony orchestras
  1. Tez No: 278129
  2. Yazar: HASAN CEM ÖZKAPI
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, Senfoni Orkestraları konserlerine giden dinleyicilerin bu konserler ve senfoni orkestrası hakkındaki görüşlerini ve beklentilerini ortaya koyarak mevcut durumu saptamak ve sonuçları değerlendirerek bazı öneriler getirmek suretiyle ilgili kurumlara yol gösterici bir kaynak oluşturmaktır.Araştırmanın evrenini senfoni orkestraları konserlerine giden dinleyiciler, örneklemini ise Eskişehir Senfoni Orkestrası konserlerine giden dinleyiciler oluşturmaktadır. Veri toplama tekniği olarak dinleyicilere anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programıyla değerlendirilmiş ve bulgular yorumlanmıştır.Bu bulgular ışığında senfoni orkestraları konserlerine giden dinleyicilerin senfoni orkestraları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı gözlemlenmiş, beklentilerinin karşılanarak klasik batı müziğine olan ilginin arttırılması gerektiği düşünülerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compose a useful guidebook putting forward some proposals for related institutions by seeking the ideas and expectations of the listeners who have been to the concerts performed by Symphony Orchestras and evaluating the results of the questionnaire.General concept of the research is consisted of the listeners of symphony orchestras and their opinions and the particular concept is based on the listeners of Eskişehir Symphony Orchestra. As a technical way to collect data, questionnaires were done to listeners. The data collected from the results of the questionnaires were evaluated with SPSS 15.0 statistics programme and also commented.As a result it has been observed that the listeners who have been to the concerts don?t have enough information about the symphony orchestras. To increase the listeners? interests about classical music and respond their expectations, some proposals have been suggested.