İlköğretim okullarında çalışan fen ve teknoloji öğretmenlerinin iş tatmini
Job satisfaction of science and technologi teachers in primary education
  1. Tez No: 278172
  2. Yazar: ZAFER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada ilköğretim Fen ve Teknoloji öğretmenlerininin iş tatmin düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma karşılaştırma türü tarama modelinde bir çalışmadır.İstanbul ilinde çalışan 204 Fen ve Teknoloji öğretmeninin kişisel özellikleri ve iş tatmin düzeyleri belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Minnesota İş Tatmin Ölçeği (MSQ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, medeni hal, çocuk sahibi olma durumu, çocuk sayısı, hizmet süresi, çalıştığı okul sayısı, idari görev yapma durumu, mezuniyet lisans alanı, öğretmenlik dışı gelir getiren bir işle uğraşma durumu, yapılan ek iş türü, ek gelir durumu, değişkeni için iş tatmini ve alt boyut puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Fen ve Teknoloji dışında farklı derslere girme durumu, çalıştığı okulun statüsü ve türü, otomobil sahibi olma, oturduğu eve kira verme, ailesinde başka öğretmen olma, hizmet içi eğitim alma, lisansüstü eğim durumu ve başkalarına Fen ve Teknoloji öğretmenliği tavsiye etme değişkeni ile iş tatmini genel, iç kaynaklı tatmin ve dış kaynaklı tatmin puanları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to point out the job satisfaction of science teachers in primary educations. The personel properties and job satisfactions of two hundred and four science teachers in Istanbul in 2009-2010 academic year, are identified. Form of the Teacher?s Personal Properties and Minnesota Work Satisfaction Questionnary Scale (MSQ) are used for collecting data. For the variables gender, age, marital status, having children, number of children, years in service, number of schools she/he worked in, working as a manager, university graduation branch, having an extra job which makes income, sort of extra job, extra income no significant difference is found in job satisfaction scale general and sub-factor points. There is a significant difference in job satisfaction scale general and sub-factor points for the variables taking classes except science, existence of another teacher in the family, status and the kind of school, having a car, paying rent for the house, having in service training, having a master degree, and advicing to became science teacher to others.