Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı işbirlikli öğrenmenin ilköğretim 5.sınıf fen ve teknoloji dersinde öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of cooperative learning according to constructivism theory on the success and attitudes of primary education 5th grade students at science and technology class
  1. Tez No: 278191
  2. Yazar: SEDAT YÖNEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 5. Sınıf Fen ve Teknoloji dersinde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma Ankara İli, Altındağ İlçesi, Battalgazi İlköğretim Okulu'nda 5. sınıfta öğrenim gören iki sınıfta gerçekleştirilmiştir. Kontrol gruplu öntest-sontest deneysel desenin kullanıldığı araştırmada, yansız olarak seçilen sınıflardan birinde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı işbirlikli öğrenme yöntemi uygulanırken diğer sınıfta ise geleneksel (anlatım-soru cevap) öğretim yöntemi uygulanmıştır.Verilerin elde edilebilmesi için Fen ve Teknoloji Başarı Testi geliştirilmiş, araştırmacı tarafından geliştirilen Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeğinden yararlanılmış, Öğrenci Görüşleri Anketi kullanılmıştır. Ölçme araçlarından Fen ve Teknoloji Başarı Testi ile Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği deney ve kontrol grubuna öntest ve sontest olarak verilmiştir. Öğrenci Görüşleri Anketi ise sadece deney grubundaki öğrencilere uygulanmıştır. Fen ve Teknoloji Başarı Testi ile Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği verilerinin analizinde SPSS 17.0 programından yararlanılmıştır. Öğrenci Görüşleri Anketi verilerinin analizinde frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı işbirlikli öğrenmenin uygulandığı deney grubundaki öğrenciler, geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilere göre daha yüksek başarı elde etmişlerdir. Fen ve Teknoloji dersine yönelik yapılandırmacılık yaklaşımına dayalı işbirlikli öğrenmenin uygulandığı deney grubundaki öğrenciler kontrol grubuna göre daha olumlu tutum geliştirmişlerdir. Deney grubu öğrencilerine uygulanan Öğrenci Görüşleri Anketi bulgularına göre öğrenciler bu yöntemle dersi daha iyi öğrendiklerini ve bu yöntemle ders işlemekten memnun olduklarını belirtmişlerdir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to see the effect of cooperative learning, which is based on constructivist learning theory, on students? achievement and attitudes in 5th grade Science and Technology class.The study was done in two randomly selected 5th grade classes at Battalgazi Elementary School, in Altindag, Ankara. A pre-test, post-test empirical model was used in the research. In one group, cooperative learning methods were used. In another group, traditional learning methods were used.Both Science and Technology achievement and Science and Technology attitude tests were developed by researcher to collect the data. Also, a student opinion test was used. Data was collected with pre and post test versions of Science and Technology achievement and Science and Technology attitude tests. All participants took both tests at the same time. However, student opinion test was taken by only experiment group. The data were analyzed by SPSS 17.0 version. A student t-test was conducted to pre and post versions of both tests to see the difference between control and experiment group. Also, frequency and percentage values were calculated for student opinion test.According to the analyzes, it was found that, participants who were taught by using the cooperative learning methods had better achievement scores than participants who were taught by using the traditional methods. The experiment group had developed positive attitudes toward Science and Technology class. Also, results of the student opinion test showed that, participants liked cooperative learning methods.