Okul yöneticilerinin görevlendirilmelerine ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri
The opinions of administrators and teachers regarding the assignment of school administrators
  1. Tez No: 461504
  2. Yazar: FATMA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, yönetici atamasında 10 Haziran 2014 tarihli ''Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'' ile meydana gelen değişimin, yönetici ve öğretmenler tarafından nasıl algılandığını, beklentilerinin ve önerilerinin neler olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma okul yöneticilerinin (müdür ve müdür yardımcılarının) seçilmesi, yetiştirilmesi ve atanması konusunda yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesi ve yapılan uygulamaların değerlendirilmesini içermektedir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile seçilen Çorum ili Sungurlu ilçesinde 16-23 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılan“Eğitim Kurumlarına Müdür Seçimi Sözlü Sınav Uygulaması”na katılan okul yöneticileri ve öğretmenler arasından seçilen yirmi kişilik çalışma grubu kullanılmıştır. Katılımcıların görüşlerini almak amacıyla açık uçlu on üç sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanıp içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılar, kapsam geçerliliği yüksek olan, sorun çözme ve iletişim becerilerini ölçen, soru sayısı arttırılmış, uzman bir komisyon tarafından değerlendirmesi yapılan ve objektifliği sağlamak adına kayıt altına alınmış bir sözlü sınavı destekler nitelikte cevaplar vermişlerdir. Okul yöneticilerini seçmek için yapılan sınav öncesinde sınava tabi olacakların belirli kriterlere sahip olması gerektiğini belirtmişlerdir. Yönetici adayının eğitimin herhangi bir kademesinde (öğretmenlik, müdür yardımcılığı, müdürlük vb.) görev almış olmasının tecrübe açısından önemli olduğunu, en az yüksek lisans mezunu olma şartının da aranması gerektiğini ve eğitim yöntemi alanında eğitim almış kişilere fırsat verilmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir. Diğer taraftan hizmet öncesi ve sonrası eğitimin de gerekli olduğunu ve katılımcıların bu eğitimin hakkaniyet içinde gerçekleştirilmesi konusunda endişe taşıdıklarını da ifade etmişlerdir. Katılımcılar, yöneticileri değerlendirecek komisyondaki kişilerin alanında uzman kişiler olması ve yönetici seçme aşamasında değerlendirmeye katılan kişilerin, kurumların ve komisyonların verdikleri puanların, okuldaki paydaşların verdiği puanlardan daha fazla olmaması gerektiğini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra EK-1 ve EK-2 değerlendirme formlarındaki kriterlerin, sübjektif yorumlara yol açmayacak şekilde net ve anlaşılır olması gerektiğini vurgulamışlardır. Katılımcılar; müdürün, müdür yardımcısını seçmesini önemli bir adım olarak görürken bu seçime karışılmaması gerektiğini ve seçilecek olan kişinin sınavla belirlenmesinin daha adil olacağı düşüncesindeler. Müdür ve müdür yardımcılarının yazılı ve sözlü sınava tabi olması ve yöneticiliğin asli görev olmasının önünün de açılması gerektiğini ayrıca belirtmişlerdir. Yöneticilerin yetiştirilmesi ve atanması ile ilgili düzenlemelerin uzun vadede planlanarak güç odaklarının etkisinden arındırılmış ve liyakata dayalı, objektifliğinden emin olunan ve de dönütler doğrultusunda revize edilerek sürekli bir politika izlenilmesi sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine how the changes in principal appointments that occured after the“Regulation on the Assignments of the Principal of Educational Instutions Affliated with the Ministry of Education”, dated June 10, 2014, how it was perceived by teachers and school administrators and to identify these people's expectations and suggestions about this subject. The research includes the determination of wievpoints of the teachers and the administrators about the selection, training and the assingments of the school administrators (principals and vice principals) and evaluation of the implementations. In this research phenomenology pattern, a kind of qualitative research method was used. A study group of twenty people was used who were chosen among the teachers and principals participated in the“Director Selection Oral Exam Applications for the Educational Instutions”, carried out between October 16 and 23, 2014, in Sungurlu district of Corum province. In order to get the opinions on the participants, a semi-structured interview form, containing 13 open-ended question was created. The datas were collected by face to face meeting method and analysed by content analysis method. As a result of the research, the participants stated their support for the oral examination which has a high content validity, measures the communication skills with more questions, evaluated by commission of experts and recorded during the application to ensure the objectivity. The participants stated that it is necessary for the participants to have certain qualities before taking the oral exam for principle selection they also highlighted that it is important for the candidate to be in service at any rank (teacher, vice principal, principal etc.) of the educational system in terms of experience, at least the candidate must be a post graduate of educational administration. On the other hand, they also stated that, pre-service and post-service education is a must and they have worries about the implementation of this application with justice. The participants indicated that, the people in the evaluation commission must be experts in their fields and, the points of commissions, institutions and people attending the evaluation in the stage of administrator selection mustn't be higher than the points of the partners at school. In addition to this, they also emphasized that, the criterias in appendix 1 and appendix 2 evaluation forms must be clear and understandable enough not to cause subjective comments. The participants think that it is important that the principal selects the vice principal, but no one must be involved in this, except the principal and the candidate principal must have a valid exam degree. They stated that principals and vice principals should be subjected to both oral and written examinations, and that steps should be taken to ensure that administrator positions in schools become a primary and official duty. Their greatest expectation is seeing a continuity in the education policy.