IX. ve X. sınıf kimya ders kitaplarındaki ve kimya sınavlarındaki soruların Bloom Taksonomisi'ne göre analizi ve öğrencilerin bilişsel düzeyleriyle ilişkisinin tespit edilmesi
The analysis of questions in 9th and 10th grade chemistry textbooks and chemistry examinations with respect to Bloom's Taxonomy and defining the relationship between these questions and students? cognitive level
- Tez No: 278272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde eğitim-öğretimde öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini kazanmaları hedeflenmektedir. Düşünme becerisinin geliştirilmesinde öğrencilere yöneltilen soruların önemi çok büyüktür.Çalışma, 2008-2009 öğretim yılında Ankara ilinin 8 ilçesinde bulunan 58 ortaöğretim okulunda görev yapmakta olan 112 kimya öğretmeni ve 9. ve 10. sınıf düzeyinde 1249 öğrenciyle yapıldı. Araştırmada; i) Ortaöğretim 9. ve 10. sınıf kimya ders kitaplarında yer alan soruların bilişsel düzeyleri Bloom Taksonomisi'ne göre incelendi. ii) Kimya öğretmenlerinin kendi uyguladıkları sınavlarda kullandıkları soruların bilişsel düzeyleri belirlendi. iii) Öğretmenlerin Bloom Taksonomisi ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemek için öğretmenlere anket uygulandı. iv) Ortaöğretim öğrencilerinin hangi bilişsel düzeydeki sorulara daha çok cevap verebildiği tespit edildi. v) Öğretmenlerin sınav soruları ve ders kitaplarında bulunan soruların bilişsel düzeyi ile öğrencilerin bilişsel düzeyleri arasındaki ilişki ortaya konuldu.0,05 anlamlılık seviyesinde Kay-kare testi analiz sonuçlarına göre; i) 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin sorulara verdikleri doğru cevaplar ile 9. ve 10. sınıf kimya ders kitabındaki konu sonu sorularının bilişsel düzeylerinin dağılımı arasında anlamlı bir fark vardır. ii) 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin sorulara verdikleri doğru cevaplar ile sınav sorularının bilişsel düzeylerinin dağılımı arasında anlamlı bir fark vardır. iii) 9. sınıf için kimya ders kitabındaki konu sonu soruları ile sınav sorularının bilişsel düzeylerinin dağılımı arasında anlamlı bir fark varken; 10. sınıf için ise bu dağılımlar arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of education is to improve higher order thinking skills of students. In developing thinking skills, the role of the questions is immense.This study was conducted with 112 chemistry teachers who worked in 58 secondary schools in the 8 district of Ankara and 1249 9th and 10th grade students. In this study; i) the cognitive level of the questions in 9th and 10th grade chemistry books were examined according to Bloom?s taxonomy. ii) The questions that the chemistry teachers use in their exams were examined. iii) To detect the knowledge of teachers related to Bloom?s taxonomy, a questionnaire was applied. iv) The level of highly responded questions by secondary school students was determined. Lastly, the relation between the cognitive level of the questions in the textbooks and in the exams, and the cognitive level of the students was manifested.According to the Chi- square test results at the 0.05 significance level; i) There is a significant difference between 9th and 10th grade students? correct responses and the distribution of review questions in 9th grade chemistry textbooks? in the cognitive domain. ii) There is a significant difference between 9th and 10th grade students? correct responses and exam questions? distribution in the cognitive domain. iii) While there is a significant difference between 9th grade chemistry textbooks? review questions? and exam questions? distributions in the cognitive domain, there is no significant difference between the same distributions for 10th grade.