Alternatif değerlendirme tekniklerinden kavram haritası ve dallanmış ağaç ile klasik değerlendirme tekniklerinin öğrenci başarışı açısından karşılaştırılması
Comparison of alternatif assessment techniques such as concept map and tree diagram with classic techniques in terms of student success
  1. Tez No: 278271
  2. Yazar: NURCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Etkili bir eğitim-öğretim, ders sırasında doğru tekniklerin kullanılmasının yanı sıra başarılı bir ölçme değerlendirmeyi de gerektirmektedir. Son yıllarda; özellikle öğretim programlarındaki düzenleme ve yenileme çalışmaları doğrultusunda, değerlendirme teknikleri de yeni programa uygun olarak düzenlenmiş ve yeni teknikler okullardaki öğretim faaliyetleri içerisinde yer almaya başlamıştır. Alternatif değerlendirme teknikleri olarak adlandırılan bu tekniklerin öğrenci başarısını ölçme konusunda klasik tekniklere nazaran daha etkili olup olmadığı da araştırılabilir bir konu haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı da ortaöğretim müfredatına yeni giren bu alternatif değerlendirme tekniklerinden kavram haritası ve dallanmış ağaç tekniklerinin, klasik değerlendirme teknikleri ile karşılaştırmasını yapmak ve öğrencilerin akademik başarılarını ölçmede aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir.Bu amaçla, deney ve kontrol grubu olarak, ortaöğretim dokuzuncu sınıf öğrencilerinden oluşan rastgele iki sınıf seçilmiştir. Öğrencilere uygulanan ön kavram testi sonucunda grupların başarıları açısından istatistiksel olarak aynı seviyede olduğu bulundu. Her iki sınıfta da yapılandırıcı yaklaşım esas alınarak hazırlanmış ders planları uygulandı, yalnızca farklı değerlendirme teknikleri ile son değerlendirme yapılarak, değerlendirme şeklinden kaynaklı bir farkın olup olmadığı ortaya kondu.Verilerin analizi SPSS Paket Programı kullanılarak İlişkisiz Gruplar arası t Testi ve Mann Witney U Testi ile yapıldı. 0,05 anlamlılık düzeyinde, alternatif değerlendirme ortalama puanları ile klasik değerlendirme ortalama puanları arasında anlamlı bir fark çıkmazken, alternatif değerlendirme tekniklerinden dallanmış ağaç puanları ile klasik değerlendirme teknikleri içinde yer alan doğru yanlış test puanları arasında anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
An effective education requires the use of correct techniques during the course for the successful evaluation and assessment of the success levels of the students. In recent years the assessment techniques were rearranged according to the new programs in the frame work of the renovation and modification work on the educational programs and these new techniques began to take their places in the educational activities carried out in the schools. Whether these new techniques, also named as alternative assessment techniques, are more effective than the classical techniques in the assessment of the success level of the students is an issue which requires further investigation.The aim of this study is the comparison of concept maps and tree diagrams techniques newly entered to the secondary education curricula with the conventional techniques and reveal any statistical difference between them as regards to the evaluation of the academic success levels of the students.There were to classes arbitrarily chosen from the 9th grade of the secondary education as the experimental and control groups. The pre test applied to the students before the start of the study revealed that the groups were statistically equivalent. Both groups were subjected to a course plan based upon constructivist approach and they were evaluated by the use of different assessment techniques in order to determine whether there were any differences stemmed from the use of different methods.Data analysis using SPSS package program were done with İndependent Samples t Test and Mann Witney U test. The data obtained showed that there were no differences at the level of 0.05 significance level between the students assessed by the use of alternative and conventional assessment methods. However there was a statistically significant difference between the tree diagram scores of the students and number of correct answers given in the conventional method.