Mesleki eğitim merkezlerinde uygulanmakta olan erkek berberliği eğitim programının değerlendirilmesi
The evaluation of male hairdresser education programme which is carried through practice in centers of vocational education
  1. Tez No: 278318
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCÜ ERDAMAR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde uygulanmakta olan erkek berberliği eğitim programına yönelik öğrenci ve öğretmen görüşlerinin alınması ve programın bu görüşler doğrultusunda değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Çalışma, tarama modeline dayalı, betimsel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anketler araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki 12 Mesleki Eğitim Merkezi ve bu merkezlerde erkek berberliği bölümünde çalışan öğretmenler ve bu bölümde öğrenim gören son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş, çalışmanın örneklemini 12 MEM'de çalışan 23 öğretmen ve bu programda öğrenim gören 280 son sınıf öğrencisi oluşturmuştur.Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmacı tarafından öğretmen ve öğrenci görüşleri için birbirine paralel iki ayrı anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmen/öğrenciye ilişkin kişisel bilgiler yer almaktadır. Anketlerin ikinci bölümünde erkek berberliği eğitim programının hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme yöntemlerinin uygunluğu ile ilgili maddeler bulunmaktadır.Anket sonucu elde edilen veriler araştırmacı tarafından SPSS programında değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin erkek berberliği eğitim programının hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme öğelerinin uygunluğuna ilişkin görüşlerinin yüzde ve frekans dağılımları alınmıştır.Araştırmanın sonucunda öğrenci ve öğretmenlerin yarıya yakınının, erkek berberliği eğitim programının hedeflerini uygun buldukları saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin mesleki bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıklar konusunda kendilerini yeterli gördükleri ve öğretmenlerin de benzer biçimde düşündükleri görülmüştür. Öğrenciler üç yıllık eğitimi fazla bulurken, öğretmenler eğitim süresini yeterli olarak değerlendirmiştir.Hem öğrenci hem de öğretmen görüşlerine göre, öğrencilerin çoğunluğunun saç kesimi, sakal bıyık traşı ve hijyen dersi hedeflerine ulaşabildikleri, saça renk verme ve saça kalıcı şekil verme derslerinin hedeflerine ise ulaşamadıkları sonucuna varılmıştır.Öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre içeriği oluşturan ders, konu ve üniteler yeterlidir. Öğrenciler derslerin teorik bölümlerini fazla bulurken, öğretmenler bu görüşe katılmamış ve ders içeriklerinin uygun olduğunu belirtmiştir. Yine öğrenciler saç bakımı, iş analizi, saça geçici şekil verme teknikleri, saça kalıcı şekil verme teknikleri, saça renk verme, hijyen ve sakal bıyık traşı derslerinin saatlerini fazla bulmuşlar ve bu derslerin 32 saat olmasını istemişlerdir. Öğretmenler ise yalnızca saça geçici şekil verme teknikleri ve hijyen dersinin ders saatinin azaltılmasını istemiştir.Öğretmen ve öğrencilere göre derslerin çok fazla teorik işlendiği, uygulamaya yer verilmediği ve sınıflarda da öğrenci sayısının fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hem öğrenci hem de öğretmenlere göre sınıflarda en fazla anlatım yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca sınavlarda en fazla çoktan seçmeli testlerin tercih edildiği, sınavların anlaşılır ve soru sayısının yeterli olduğu, sınavların bilenle bilmeyeni ayırt ettiği ve değerlendirme sonuçlarına göre öğretimin tekrarlandığı belirlenmiştir.Öğrenci ve öğretmenlerin genel memnuniyet düzeylerine ilişkin görüşlerine bakıldığında ise öğrenci ve öğretmenlerin programa isteyerek katıldıkları, öğrencilerin program sonunda alacakları diplomanın bu eğitimi seçmede etkili olduğu ve öğretmenlerin erkek berberliği alanında öğretmenlik yapmada kendilerini yetersiz gördükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate male hairdresser education programme which is carried through practice in centers of vocational education according to the opinions of teachers and students who are gone with.Survey has been studied with describing research method which based on scanning method. The questionarrie has been prepared by the researcher.Research has been studied with last class students and teachers working in male hairdresser department in 12 male hairdresser education centers in Ankara. There is no sample study in this researh, sample is including 23 teachers working in and 280 last class students in 12 male hairdresser department.Datas, used in survey have been had by the questionarrie prepared by the researcher. There are two questionarrie that are parallel each other for the opinions of teachers and students. Questionarrie includes two parts. In fist part, there are personal informations of teachers and students. In second part, there are items concerned with aim, content, educational level and appropriateness of measurement and evaluation in male hairdresser education programme.All datas have been studied in SPSS programme by researcher. Percent and frequency of aim, content, educational level and appropriateness of measurement and evaluation in male hairdresser education programme have been studied.According to the research findings, it is determined that approximately half of male hairdresser education programme is appropriate for aim according to the opinions of teachers and students. In addition, students think as their teachers that this programme is enough about student?s vocational information level, skill, manner and habits. Students think that 3 years education is much but according to the their teachers it is enough.According to the teachers and students opinions, majority of students achive to aim of programme about hair cut, beard moustache shave and hijgen course, but there is no achivement about getting color of hair and stable hair shape courses.According to the teachers and students opinions, programme?s includes are enough with in course, chapter and units. According to the students, teorical parts of programme are too much, but according to their teachers programme?s includes are appropriate for education. In adition, students think that hair care, work analysis, temporary hair shape techniques, getting color of hair, hijgen and beard moustache shave courses? durations are too much. These courses must be 32 hours. According to the teachers, only temporary hair shape techniques and hijgen course durations must be reduced.It is determined that there are much teorical parts of courses, there is no practice and there are too much students in classrooms. According to the teachers and students opinions, during the courses only explanation method is used. In addition, in exams multible choose method is used, questions are understood and enough for easy to advance level to evaluate exact exam results. After the exam results, some part of the course includes are repeated.General satisfaktion level of teachers and students in this programme shows teachers and students join this programme with their wish, the certificate that is given end of the programe is effective on their choose and it is detemined that teachers are inadequate in male hairdresser department.