Tarımsal amaçlı kooperatiflerde yöneticilerin eğitim sorunu
The administrators' education in agricultural aimed cooperative
- Tez No: 278374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın evrenini, Türkiye'de varlığını devam ettiren toplam 12.768 kooperatif oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşmak zaman ve bütçe açısından güç olduğu için, ulaşımın kolay olması ve birim kooperatif sayısının çok olması gibi sebeplerle Ankara ili örneklem olarak seçilmiştir. Ankara'da bulunan toplam 208 Tarımsal Amaçlı Kooperatifin %50'sine ulaşılmıştır. Bu araştırma kapsamında, yöneticiler için anket formları kullanılmıştır. Yöneticilerin kimlik bilgileri, eğitim, deneyim durumları; frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuş olup, bilgiler arasındaki ilişiklerin anlamlılığı khi-kare testi ile 0,1 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this search based on 12.768 cooperatives in Turkey. Because of less time and budget to reach all the cooperatives around Turkey, Ankara was chosen as an example because there are a lot of cooperatives in there and it is easy for transportation. It was reached nearly half of the 208 agricultural cooperatives. The poll forms are used for the administrators in this search. Administrators? identification and education ,experimental conditions are brought up as frequency and percentage .The meaningfulness of the informational relationship was tested with Khi-Kare test in 0.1 meaningfulness level.