Mesleki etik kapsamında etik ve etik kodların büro çalışanlarının iş doyumuna etkisi
Effects of ethics on job satisfaction in bureau employees in the scope of professional ethics
  1. Tez No: 278385
  2. Yazar: YASİN ÇAKIREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı, büro çalışanlarının etik ilkeleri ve kodları algılama ve uygulama düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu düzeyler ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Etik ilkeler, etik kodlar ve iş doyumu günümüz iş yaşantısında önemli bir yere sahiptir ve bu konular üzerinde gün geçtikçe yapılan çalışmalar artmaktadır.Etik ilkeler ve etik kodlarla ilgili anket soruları bu konuda yapılmış tanımlamalar ve önceki anketler göz önüne alınarak oluşturulan soru havuzundan seçilmiştir. İş doyumu ile ilgili veriler ise Minessota ölçeği ile toplanmıştır.Çalışmada, Ankara, ilindeki kamu kurum ve kuruluşları ile Ankara ilindeki özel sektör kuruluşlarında görevli 240 büro çalışanına etik ilkeleri ve etik kodları algılama ve uygulama düzeylerinin ölçülmesi ve bu değişkenler ile büro çalışanlarının iş doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi için anket uygulanmıştır. Ayrıca etik ilke ve etik kodların algılanması ve uygulanması ile ilgili olarak kamu ve özel sektör arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırmada elde edilen önemli sonuçlardan birisi etik ilkeler ve etik kodlar ile iş doyumu arasında genel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunmuş olmasıdır. Bunun yanında özel sektör çalışanlarının etik ilkeleri uygulama düzeylerinin kamu çalışanlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effects and relations of ethics and ethical rules on job satisfaction in secretariat, in the scope of professional ethics. Ethics, ethical rules and job satisfaction have an important place and researches done about these subjects have been increasing nowadays.After researching the literature, the survey questions about ethics and ethical rules are chosen from the questions which are set up regarding the definitions in this subject and the surveys done before. For the questions about job satisfaction Minessota scale is used.In the research, 240 office workers are surveyed from the governmental establishments in Ankara, and from private companies in Ankara to measure the effects of ethics and ethical rules on job satisfaction. In addition, if there, differences between the private and public establishments in perception and application of ethics and ethical rules are investigated.From important results of the research is that the perception of ethics and ethical rules changes according to some demographic properties. An expressive relation between ethics and job satisfaction has found in general. It is seen that the private sector workers are better in application of ethical rules than governmental workers.