Yelken kulüplerinde görev yapan antrenörlerin liderlik davranışlarının sporcular ve kendi görüşlerinin değerlendirilmesi-İstanbul ili örneği-
Evaluation of leadership behaviour of the sailing club coaches by athletes and by their own opinion the pattern of İstanbul province
  1. Tez No: 278388
  2. Yazar: ESRA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul'da yelken kulüplerinde görev yapan antrenörlerin liderlik özelliklerinin nasıl değerlendirildiğinin tespit edilmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubu, İstanbul'daki yelken kulüplerinde görev yapan antrenörler ve bu kulüplere bağlı olan lisanslı sporculardır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul'da bulunan 21 yelken kulübünden 10'unda görev yapan antrenörler ve yine bu kulüplere bağlı olan lisanslı sporculardır. Araştırmada, Chelladuria ve Saleh'in geliştirdiği (1980), Tiryaki (2000)'nin Türkiye uyarlamasını yaptığı Spor İçin Liderlik Ölçeği; (SLÖ) Tercih edilen lider davranışı formu kullanılmıştır.Verilerin analizinde, yelken sporcularının arasında incelenen grupların ikiden fazla olması durumunda ortalamalar arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığına Tek Yönlü Varyans Analizi, cinsiyet için t testi ve yaş için korelasyon analizi kullanılmıştır. Yelken antrenörlerinin kendi görüşlerinin değerlendirildiği sonuçlarda ise, yine cinsiyet ve eğitim durumu için t testi ve yaş için korelasyon analizi kullanılmıştır.Erkek yelkencilerin SLÖ formunun alt ölçeklerin toplamına göre istatistiksel olarak anlamsız çıkmıştır. Yelken sporcularının SLÖ formunun alt ölçeklerin toplamında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine how the coaches who perform for sailing clubs in İstanbul perceive the leadership properties. The study group of this research is the coaches who perform for sailing clubs (n:10) and certified sailmakers bound to these clubs (n:21) in Istanbul .The paradigm of the research is the coaches who are situated in İstanbul and perform for Sailing Clubs decided by random and also the certified sailmakers who are bound to these clubs. Moreover, The Leadership Scale for Sports (LSS);Preferred leader attitude form ,which was improved by Chelladuria and Saleh (1980)and adapted to Turkey by Tiryaki ,has been used in the research.One-Way Anova Analysis was used to determine if there is a distinction in terms of male sailmakers? preferences of leadership among sailors and similarly to determine if there is a distinction among female sailors? preferences among sail classes, besides to determine if there is a significant distinction among averages in case of being more than two groups in observation of sailmakers in sail classes; t test was used for sex and Correlation analysis was used for age in that data analysis. According to the sum of male sailmakers? LSS form subscale, the result of Anova test is statistically unreasonable. According to the sum of female sailmakers? LSS form subscale, the result of Anova test is statistically unreasonable, too. According to sex, the sum of sailmakers? LSS form subscale is statistically reasonable (p0,05).When the correlation between sailmakers LSS preferred attitude form?s age and the sum of sub-dimension scale are taken into consideration ,there is a statistically inverse correlation between the sum of dimensions and age. In other words, it is **p