Vildân Fâik'in Teshîlu's-Sarf adlı eserinin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Teshîlu?s-Sarf written by Vildan Faik regarding arabic grammer teaching methods
  1. Tez No: 278392
  2. Yazar: YELİZ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmamızın giriş bölümünde Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki sarf çalışmaları ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Öncelikle problem ve amaç belirtilmiş, çalışmanın önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımları ve terimleri açıklanmıştır. Sınırlılıklar bölümünde, Teshîlu's-sarf'taki Arapça öğretim metodlarını modern yöntemler ile karşılaştırabilmek için günümüz Arapça sarf kitapları arasından seçilen ?Arapça Fiil Çekimleri ve Sarf Bilgisi? (M. Sadi Çöğenli), ?Arapça Dil Bilgisi? (Mehmet Maksutoğlu), ?Arapça Dil Bilgisi? (Hüseyin Günday ve Şener Şahin), ve ?Arap Gramerine Giriş ? 1 Sarf? (Erkan Avşar) isimli kitaplar hakkında bilgiler aktarılmıştır. Tezin yöntem bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama tekniği ve verilerin analizi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Değerlendirme kısmında ise, öncelikle okuyucunun sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmesi için Teshîlu's-sarf 'ın transkripsiyonu tam metin olarak verilmiş, eser ve yazarı Vildan Faik ile ilgili genel bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra Teshîlu's-sarf'taki konular, konu anlatım tekniği ve eserin yöntemi irdelenmiştir. İkinci bölümde, Teshîlu's-sarf'ın ele aldığı Arapça dilbilgisinin kelime bilgisi bölümüne ait kurallarının yukarıda isimleri verilen 4 sarf kitabı ile karşıtsal analizi yapılmış ve değerlendirme sonuçları 34 başlık altında sunulmuştur. Son olarak eserin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi yapılarak sonuç ve önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of this research, brief knowledge about morphology studies during the Ottoman Empire was given. The problem and the aim of our study, its importance, limitations, hypothesis, and definitions were explained. In the limitations chapter, in order to compare the Arabic teaching methods of Teshîlu?s-sarf with modern techniques, knowledge about the grammer books ?Arabic Conjugations and Morphology Knowledge? (M. Sadi Çöğenli), ?Arabic Grammer? (Mehmet Maksutoğlu), ?Arabic Grammer? (Hüseyin Günday and Şener Şahin), and ?Introduction to Arabic Grammer ? 1 Morphology? (Erkan Avşar), which were selected among current Arabic morphology books, were mentioned. In the methods section, informations about the model of this research, the universe and the sample, the techniques of data collection, and the data analysis were presented. In the discussion chapter, in order to help the reader for making a reliable comparison, a full text transcription of the Teshîlu?s-sarf was given and a general information about the written work and its author Vildan Faik was mentioned. In the next step, the topics, the techniques of teaching, and the methods of the Teshîlu?s-sarf were evaluated. In the second part, a constructive analysis of the morphology principles of the Arabic grammer which were mentioned in the Teshîlu?s-sarf was made with the above mentioned 4 morphology books, and the results of this analysis were presented under 34 headings. Lastly, the conclusion and the suggestions of this study were presented by making a general criticism of this book about teaching Arabic grammer.