Farklı yaş gruplarında keman çalma becerisi ediniminin incelenmesi
Investigation of different age groups in violin playing ability acquisition
- Tez No: 278578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. OZAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada farklı yaş gruplarında olan ve özengen keman eğitimi alanöğrencilerin keman çalma becerisi edinmelerinde bir farklılık olup olmadığıincelenmiştir. 137 keman öğrencisi arasında sosyoekonomik ve kültürel açıdan birbirinebenzer özellik gösteren, haftalık keman çalışma süreleri hemen hemen birbirine eşitolan 50 öğrenci, yapılan görüşme sonucunda çalışma grubu olarak seçilmiştir.Seçilmiş olan çalışma grubu 7-11 ve 12-18 yaş grubu olarak ikiye ayrılmıştır.Öğrencilere kuramsal bilgi testi uygulanmış ve daha sonra 17. haftada Maia BangViolin Metod Part II 126 nolu etüdün ilk 8 ölçüsü çalıştırılmış ve 18. haftadaöğrencilerin performansları video kaydı altına alınmıştır. Daha sonra video kayıtları veperformans değerlendirme formu değerlendirmeyi yapacak olan gözlemcileri 2 haftasüre verilerek teslim edilmiştir.Kuramsal bilgi testi sonuçları ve gözlemcilerin verdiği performansdeğerlendirme sonuçları SPSS 15.0 paket programı kullanılarak t-testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda 7-11 ve 12-18 yaş gruplarının kuramsal bilgi becerisiedinmelerinde, sağ kol hareketinin doğru yapılabilmesinde, yay hareketlerinin doğruyapılabilmesinde bir fark bulunamamıştır. Ancak sol el parmaklarının tuşeye doğrudüşürülebilmesinde ve notaların doğru seslendirilebilmesinde 12-18 yaş grubuöğrencilerinin daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to find out whether there is a difference in acquisition of violinplaying skills of amateur trainees of different age groups. 50 trainees who exhibitsimilar socioeconomic and cultural characteristics with equal weekly study hours havebeen selected among 137 trainees.This study group is divided in two age groups as 7-11 and 12-18. Having beenapplied a theoretical knowledge test, the trainees were made to practise the first eightmeasures of Maia Bang Violin Method, Part II, Etude No.126 during the seventeenthweek. The performances of the trainees were videoed in the eighteenth week. Later, thevideo records and performance evaluation forms were subdued to the observers toevaluate in two weeks.The results of the theoretical knowledge tests and those of the performanceevaluation of the observers were t-tested by using the SPSS 15.0 computer program.The findings show that there is no difference between the 7-11 age group and 12-18 onein terms of the ability to drop the left hand fingers on the keyboard and to voice thenotes correctly.