Okul öncesi öğretmenlerin sanat eğitimi sürecinde karşılaştıkları sorunların incelenmesi: Tunceli ili örneği
Examining the problems faced by preschool teachers in the art education process
  1. Tez No: 927268
  2. Yazar: DENİZ AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM HOŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde sanat eğitimcileri, sanatın müfredattaki konumuna yönelik eski ve yeni fikirleri yoğun bir şekilde tartışmakta ve okul öncesi dönemde sanatsal faaliyetleri en etkili şekilde uygulamanın yollarını araştırmaktadırlar. Bu çalışmalara bakıldığında okul öncesi sanat eğitiminin önemi kadar okul öncesi öğretmenlerin yaşadığı sorunlar da öne çıkmaktadır. Günlük eğitim programları çocuklara çeşitli aktiviteler aracılığıyla öğrenme deneyimleri sağlamaktadır. Bu etkinliklerden etkili ve öne çıkan eğitimlerden biri de sanat eğitimidir. Sanat eğitimi, duygu ve düşünceleri çeşitli şekillerde ifade etmesine, estetik bakış açısı edinmesine, çevreye duyarlı olmasına, yaşadığı dünyayı daha iyi anlamasını sağlayarak iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Çocuklarda da okul öncesi dönemde verilen sanat eğitimi, çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyen bir eğitimdir. Çok yönlü bir sanat eğitimi, dış dünyayı algılayan, yaratıcı, kendine güvenen, üretken, çevresini olumlu yönde değiştirmeye ve yeniden biçimlendirmeye çalışan bireyler olmalarını sağlayabilmektedir. Bunu yanısıra çocuğun kendini tanımasına, işbirliği kurmasına, kendi kültürünü ve diğer kültürleri tanımasına olanak tanımaktadır. Bu durumda okul öncesi öğretmenlerinin sanatın her alanında teşvik, destek ve rehberlik sağlamaları, çocukları yaratıcı sanatlara teşvik edecek gerekli çevresel düzenlemeleri yapmaları ve bu doğrultuda programlar oluşturmaları oldukça önemlidir. Buradan hareketle bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitiminde karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmaya yönelik görüşleri alınarak bir değerlendirme yapılmaya çalışılmaktadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Tunceli ili merkez ilçesinde görev yapan 15 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler betimsel içerik analizi yapılarak analiz edilmiş ve araştırma sonuçları ilgili literatür ile tartışılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, sanat ve yaratıcılığın tanımlanması, okul yönetiminden kaynaklanan sorunlar, eğitim programından kaynaklanan sorunlar, ebeveynlerle ilişkiler ve bu ilişkilerden doğan sorunlar ve çocuklarla iletişim ve ihtiyaçların belirlenmesi gibi önemli temalara ulaşılmıştır. Bu bulgular, sanat eğitimi sürecindeki çeşitli dinamikleri anlamada ve bu alanlara yönelik çözüm önerileri geliştirmede önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, art educators are intensely discussing old and new ideas regarding the position of art in the curriculum and exploring ways to effectively implement artistic activities in early childhood education. Meanwhile, the challenges faced by preschool teachers have also come to the forefront. Daily educational programs provide children with learning experiences through various activities. Among these, art education stands out as one of the most effective and prominent forms of education. Art education helps individuals develop an aesthetic perspective, become sensitive to their environment, express their feelings and thoughts in various ways, better understand the world they live in, and enhance their communication skills. In preschool children, art education supports all areas of development. A comprehensive art education can help children become individuals who perceive the external world, are creative, confident, productive, and strive to positively change and reshape their surroundings. Additionally, it enables children to understand themselves, collaborate with others, and familiarize themselves with both their own culture and other cultures. In this context, it is crucial for preschool teachers to provide encouragement, support, and guidance in all areas of art, create the necessary environmental arrangements to encourage children toward creative arts, and develop programs accordingly. From this perspective, this study aims to evaluate the challenges faced by preschool teachers in art education by gathering their views. The study employs a case study design, which is one of the qualitative research methods. The study group consists of 15 preschool teachers working in the central district of Tunceli province. Data were collected through semi-structured interviews. The data were analyzed using descriptive content analysis, and the research findings were discussed and interpreted in light of the relevant literature. The study's results identified significant themes such as the definition of art and creativity, issues arising from school administration, problems related to the educational program, relationships with parents and challenges stemming from these relationships, as well as communication with children and identifying their needs. These findings provide valuable insights into understanding the various dynamics of the art education process and developing solutions for these areas.