5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda kısa ve uzun vadeli sigorta kollarında yapılan yenilikler sorunlar ve çözüm önerileri
The changes, problems and solutions about short term and long term Insuarance Lines in The Social Security and Public Health Insuarance Law No:5510
  1. Tez No: 278803
  2. Yazar: AHMET ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sigortacılık, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Insurance, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1990'lı yıllardan itibaren ülkemizde sosyal güvenlik sisteminde önemli sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Sistem karşılaştığı sorunlar nedeniyle kendisinden beklenen hizmeti veremez hale gelmiş ve hazineden aldığı yardımlar nedeniyle devletin sırtında adeta bir kambur olmuştur. Sosyal güvenlik sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle 1999 yılında bir takım değişiklikler yapılmış ancak 2000 yılından itibaren köklü bir reform'a ihtiyaç duyulmuştur.2000 yılından sonra, sosyal güvenlik sisteminde köklü bir reform yapmak amacıyla çalışmalar yapılmış ve 2006 yılında çıkartılan 5502 ve 5510 sayılı kanunlarla sosyal güvenlik kurumları tek bir kurumda toplanmış, mevzuat ve kurum farklılıklarına son verilmiştir. Yaşlılık, ölüm, malullük, hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı gibi sosyal riskler 5510 sayılı kanunla bu risklerin kısa vadeli sigorta kolları ve uzun vadeli sigorta kolları şeklinde kapsamları tanımlanmıştır. Ayrıca bu sosyal risklerle ilgili sigorta kollarından faydalanma şartları büyük ölçüde değiştirilmiştir. 5510 sayılı kanunla sağlık alanında da köklü değişiklikler yapılmış ve genel sağlık sigortası oluşturulmuş. Genel sağlık sigortasıyla sigortalıların sağlıktan yararlanma şartlarında ve sağlanan imkanlarda norm ve standart bütünlüğü sağlanmış ve toplumdaki tüm bireylerin sağlık hizmetinden faydalanması sağlanmaya çalışılmıştır.Bu çalışmamızda da, sosyal güvenlik sistemi ile ilgili olarak 5510 sayılı kanunla yapılan reform ve daha çok kısa ve uzun vadeli sigorta kollarında yapılan değişiklikler ve sosyal güvenlik sisteminin sorunları anlatılmış ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
...There have been significant problems in social security system in Turkey from 1990's. The system has experienced many problems and could not product services expected from it. Also the system has become a burden to government because of the assistance of treasury. Some changes have been made in 1999 about the system to solve the problems. In 2000 system needed a radical reform.After the year 2000 some actions made in social security system to perform the radical reform. Social security institutions have been associated and differences among institutions was removed with laws numbered 5502 and 5510 enacted in 2006. Social risks such as old age, death, disability, disease, maternity, work accident and occupational disease and contents of short term and long term insurances of these social risks have described by the law numbered 5510. Besides conditions benefiting from insurances about these social risks has been changed. Radical changes have been made in health and general health insurance has been constituted. Integrity has been provided among the conditions benefiting from health insurance and to benefit from health insurance by all citizens is endeavored.In this study changes about the social security system and about short term and long term insurances made by the law numbered 5510 and the problems of social security system was explained. Also study has some suggestions to resolve problems.