Örgütsel vatandaşlık ve örgütsel bağlılık ilişkisi (Tokat Valiliğinde uygulamalı bir araştırma)
The relationship between organizational citizenship and organizational commitment (Tokat Governorship an applied research)
  1. Tez No: 278815
  2. Yazar: BAYRAM GALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır.Çalışmada öncelikle konu ile ilgili geniş çaplı bir literatür taraması yapılarak örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramları teorik çerçevede sunulmuştur. Tokat Valiliği çalı?anlarının örgütsel bağlılığı, örgüt içi dayanışmaları, örgüte olan verimliliği, örgüt içi ve dışı yardımlaşmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bu bölümlerde kavramların tanımı, boyutları, etkileyen faktörler ve sonuçları anlatılmıştır.Araştırmada ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma Tokat Valiliği çalışanlarından, 470 çalışan üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu anketler sonucunda veriler değerlendirilerek örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is explaining the relationshiph between the organizational commitment and organizational citizenship attitudes of the employees. After a wide literature about the subject, the concepts of the organizational commitment and the organizational citizenship attitudes are in the oratical framework The organizational commitment of Tokat Governorship employees, the solidarity of intemal organization, the efficiency of employees fort he organization and relationship between the assistance inside and outside the organization are examined. It is also explained the definitions, sizes, efficient factors and the result of the concept. A question is used measuring instrument in the searc. The r is applied on 470 employees of Tokat Governorship. The data of the guestionnaire is evaluated and the relationship between the attitudes of organizational commitment and organizational citizenship are tried to be explanied.