Duygusal zekanın örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi ve bir uygulama
Emotional intelligence of organizational commitment and organizational citizenship behavior the relationship between and an application
- Tez No: 302150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Duygusal zeka, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı son yıllarda psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji ve örgütsel davranış gibi bilim dallarında popülerliği gittikçe artan konulardır. Örgütler artık rekabet ortamına ayak uydurmak için iş görenlerinin belli düzeyde yeterliliğe sahip olmalarını istemektedirler. Çalışanlar, örgütteki çalışma süresinde daha özverili işler yaparak örgütün amaç ve hedeflerineulaşmasına daha fazla katkı sağlamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, çalışanların sahip oldukları duygusal zeka ile örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık arasında ilişkiyi incelemektir. Bu amaç kapsamında iki özel şirkette 73 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Duygusal zeka için Schutte ve arkadaşlarının (1998) hazırlamış olduğu anket, örgütsel bağlılığı ölçmek için Allen ve Meyer tarafından 1990 yılında geliştirilen anket ve örgütsel vatandaşlık davranışını ölçmek amacıyla Ehrhart (2001), Evans (2001), Love (2001), Liao (2002) ve Reis (2002) tarafından geliştirilen ölçeklerden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, duygusal zeka ile örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı ilişkiler vardır. Cinsiyet, medeni durum ve meslek seçiminin duygusal zeka, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi yoktur. Fırsat olduğunda iş değiştirmek isteyenlerin duygusal zeka ve örgütsel vatandaşlık davranışları anlamlılık göstermektedir. Yaş, duygusal zeka, örgütsel bağlılıkve örgütsel vatandaşlık davranışına göre farklılık göstermektedir. Gelir düzeyleri farklı olanların duygusal zeka ve örgütsel bağlılıklarının değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subjects like emotional intelligence, organizational commitment and organizational citizenship behavior are getting more popularity in psychology, sociology, social psychology and organizational behaivor. To get competetive advantage organizations want their employees have some sufficiency. Employees work more than usual for their organizations and they make more ocntribution fororganization?s goals. The aim of this study, to investigate the raletionship between emotional intelligence and organizational commitment and organizational citizenship behavior of employees. To evaluate emotional intelligence of employees it has been used the questionnaire that has been developed by Schutte et al. İn 1998. And to evaluate organizational commitment of employees it has been used the questionnaire that has been developed by Allen and Meyer in 1990. Lastly, to evaluate organizational citizenship behavior of employees it has been used the questionnaire that has been developed by Ehrhart (2001), Evans (2001), Love (2001), Liao (2002) ve Reis (2002). To the statistical analysis, there are important relationships between emotional intelligence and organizational commitment and organizational citizenship behavior. There is no important difference for gender, marital status and choose proffesion in emotional intelligence, organizational commitment and organizational citizenship behavior. In emotional intelligence and organizational citizenship behavior there is important difference between employees who want to change their jobs and dont want to change their jobs if they have that opportunity. Age has shown difference in emotional intelligence, organizational commitment and organizational citizenship behavior. At lastly, income level is an important variable for emotional intelligence and organizational commitment of employees.