Duygu etkileşiminin liderlik tarzına etkileri
The effects of interaction of emotion onthe leadership style
- Tez No: 279238
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Liderin karar ve davranışlarında, mantık etkileşimi kadar duygu etkileşimini de dikkate alması ve duygu etkileşimi ile hangi liderlik tarzının daha etkin olabileceği çalışmanın problemidir. Çalışmada, duygu etkileşiminin liderlik tarzına etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Kütahya ilinde özel ve devlet hastanesinde görev yapan doktor ve hemşirelerin, duygu etkileşimlerinin liderlik tarzına nasıl etki ettiği incelenmiştir. İncelemede veri toplama aracı olarak, anket çalışmasından istifade edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ışığında, duygu etkileşimi ile liderlik tarzı arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.Sonuç olarak; duygu etkileşiminin liderlik tarzına etkisinin olduğu ve duygusal etkileşim ile yeteneklerin, liderlik sürecinde rol oynadığı ifade edilebilir. Bu bağlamda duygusal etkileşim ve yeteneklerin, liderlik tarzı üzerindeki etkisinin izleyiciler ve örgüt açısından sonuçları, müteakip çalışmalarda incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The problem of this study is to examine, leader has to consider not only logic but also emotion interaction and which leadership styles with emotion interaction is more effective when he makes a decision and behavior. The aim of that is to be determined the effects of emotion interaction on the leadership style. To connect with this aim, how emotion interaction of doctors and nurses working private and state hospitals in Kütahya city influence on their leadership style, was examined. Questionnaire was made use of datum collect applience on this study. It has been established as a result of that, there are pozitive relationship between their emotion interaction and leadership style.Consequently; it may be saying that emotion interaction influences on leadership style and not only emotional interaction but also emotional abilities play a role to leadership process. So, the effect of emotional interaction and abilities on the leadership style is to examine to results that from the point of view by subordinate and organization in the further study.