İlköğretim görsel sanatlar eğitimi dersindeki müze etkinliklerine yönelik, öğrenci, öğretmen ve müze yetkililerinin görüşleri
The opinions of students, teachers, and museum authorities intended for the museum activities in visual arts lesson in primary education
- Tez No: 279393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı ?İlköğretim görsel sanatlar eğitimi dersindeki müze etkinliklerine yönelik, öğrenci, öğretmen ve müze yetkililerinin görüşleri? doğrultusunda Görsel Sanatlar Eğitimi Dersi ile müze içi etkinliklerin ilişkilendirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktır.Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı betimsel model uygulanmıştır. Nicel veriler için Ankara ve Tokat ilindeki 48 ilköğretim okulunda ikinci kademeden 125 öğrenci ve Ankara, Tekirdağ, Kastamonu, Kayseri, Rize, Trabzon ve Tokat illerindeki çeşitli ilköğretim okullarında görev yapan 30 Görsel Sanatlar Dersi öğretmenine derecelendirme ölçekli bilgi toplama formu uygulanmıştır. Araştırmada yüzde, frekans ve aritmetik ortalama analizlerinden yararlanılmıştır. Karşılaştırmalar ise bağımsız t ? testi'nden yararlanılarak çözümlenmiştir. Nitel veriler için de Ankara, İstanbul, Tokat, Amasya, Kütahya ve Afyon illerinde bulunan çeşitli müzelerden 18 müze yetkilisi ve görevlisine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır.Araştırmanın amaçları doğrultusunda ulaşılan sonuçlar şöyledir: Öğrenci ve öğretmen cevapları arasında tutarlılık olduğu gözlenmiştir. Öğretmen ve öğrenciler bazı müzelerde, gezi esnasında uygulamaya yönelik çalışmaların yapılamadığını, gezi sonrasında ise baskı veya biçimlendirme malzemeleri ile yapılan üç boyutlu çalışmaların daha çok kullanıldığını, drama, tartışma ve araştırma yöntemlerinin uygulamalı çalışmalardan daha az kullanıldığını ifade etmiştir. Öğrenci, öğretmen ve müze yetkililerinin görüşleri arasında da bazı farklılıklar gözlenmiştir. Müze yetkilileri öğrencilerin birçoğunun gezi öncesinde bilgilendirilmediklerini, öğrencilerin müze kurallarına uymadıklarını vurgulamışlardır. Öğrenci ve öğretmen görüşleri ile tutarlı olarak çoğu müzenin atölyesinin olmadığı bu yüzden de müze içi etkinliklere yeteri kadar yer verilemediği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of this study is to emphasize the necessity of correlation between visual art education lesson and museum activities in accordance with the opinions and proposals of students teachers and museum authorities intended for using the museum activities in visual arts education lesson .In this study descriptive model,which has quantitative and qualitative methods itself, has been applied. For quantitative datas 125 students from the second grade of 48 primary schools in Ankara and Tokat furthermore 30 visual art lesson teachers from a variety of primary schools in Ankara, Tekirdağ, Kastamonu Kayseri Rize Trabzon and Tokat, have been applied rating scale data collection forms. In the study Percentage analysis,frequency analysis,arithmetic mean have been applied. Comparisons have been analysed by the help of independent t-test. For qualitative data semi-structured interview forms have been applied for 18 museum authorities and workers in Ankara, İstanbul Tokat, Amasya, Kütahya and Afyon.The results reached in terms of the purposes of the study : It has been observed that the answers of the students and teachers are coherent however in some museums both the teachers and the students had difficulty in applying practical works. Just after the trips they expressed that three-dimensional works, produced with printing and shaping materials, were much used, on the other hand drama, discussion and research tecniques were less used compared with the practical ones.There were also some differences between the opinions and the proposals of students,teachers and museum authorities. Museum authorities expressed that most of the students had not been informed before the trips so they didn?t obey the rules and finally they all agree on the idea that most museums were lack of workshops so museum activities couldn?t be carried out properly.