İlköğretim okul müdürlerinin bilgi yönetimi becerilerini gerçekleştirme düzeyleri ile okulların öğrenen örgüt olma düzeyleri arasındaki ilişki (Ankara ili örneği)
The relation between the level of implementing of information management techniques of manager? of primary schools and the level of schools? being a learning organizaton (Ankara province sample)
  1. Tez No: 279394
  2. Yazar: CANSU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim okul müdürlerinin bilgi yönetimi becerilerini gerçekleştirme düzeyleri ile okulların öğrenen örgüt olma düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Araştırmanın örneklemi, Ankara Merkez İlçelerinde (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) görev yapan ve tesadüfî yöntemle seçilen 277 öğretmen ve 85 İlköğretim okul müdürü (toplam 365 kişi) oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin toplanmasında, Okul Müdürlerinin Bilgi Yönetimini Kullanabilme Becerisi Ölçeği (Erten, 2006) ve öğrenen örgüt özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla Öğrenen Örgüt Özelliklerinin Belirlenmesi Anketi (DLOQ) (Watkins ve Marsick, 1996) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 15.00 paket programı kullanılmıştır. 68 öğretmenden oluşan bir gruba araştırmada kullanılan veri toplama araçlarının ön uygulaması yapılmıştır. 30 maddelik ?okul yöneticisinin bilgi yönetimini kullanabilme becerisi? ölçeğinin cronbach alfa güvenirlik katsayısı .98 bulunmuştur. 17 maddelik ?öğrenen örgütün özelliklerinin belirlenmesi? ölçeğinin ise cronbach alfa güvenirlik katsayısı .97'dir. Ölçme araçlarına verilen cevapların iç tutarlılığının yüksek olduğu görülmüştür.Müdür ve öğretmen görüşlerine göre, araştırma sonucunda;- Müdürlerin bilgi yönetimi becerilerini yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri,- Okulların öğrenen örgüt olma düzeylerinin yüksek olduğu,- Görev türü, eğitim durumu ve kıdem yılı değişkenine göre;- Müdürlerin bilgi yönetimi becerileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı,- Okulların öğrenen örgüt olma düzeyi ile arasında anlamlı bir farklılık olmadığı,- Öğretmen ve müdürlerin görüşlerine göre, müdürlerin bilgi yönetimi becerilerinin alt boyutları ile öğrenen örgütün alt boyutları arasında yüksek düzeyde anlamlı ilişki olduğu,- Müdürlerin bilgi yönetimi becerilerinin okulların öğrenen örgüt olma düzeyinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the evaluation of the relation between the level of implementing of information management techniques of Managers? of Primary Schools and the level of Schools? being a learning organization by the teachers and managers.The research?s sampling is, choosen occasionally from the Ankara?s districts (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan and Yenimahalle), in 2009-2010 education year, teachers who work in 20 primary schools and 85 primary schools managers (365 person at total).In the collection of research data, The Techniqe of School Administrator?s of Implementing the Information Management scale Erten (2006), the scale called, Dimensions of Learning Organization Questionnaire (DLOQ) (Watkins ve Marsick, 1996) is used in order to determine learning organization characteristics. Information management scale consists of five sub-dimensions, learning organization scale is consists of three sub-dimensions. At the evaluation of survey, SPSS 15.0 program has been used. Front application of data collection instruments that is used in the research, is applied to a group which has sixty eight teachers. The coefficient of Cronbach alfa reliability of the scale of ?The technique of school administrator?s of implementing the information management? scale that has 30 points is founded .98. The coefficient of Cronbach alfa reliability of the scale of ?determining the learning organization characteristics? scale that has 17 points is founded .97. It?s seen that, inside consistency of answers for measuring instruments is high.According to findings that is gathered after research; upon manager and teacher perception,It?s detected that managers? implementing the information management is at high levelThe level of schools? being a learning organization is at a high levelAccording to task type, educational status and priority year variable;There is no meaningful level difference between managers? information management techniques,There isn?t a meaningful difference between the levels of schools being a learning school.There is a meaningful relation in high level between the sub dimensions of managers? information management techniques and sub dimensions of learning organizations?.Managers? information management techniques is a meaningful ?yordayıcı? in medium level of schools? level of being a learning organization.