Teknoloji geliştirme bölgelerinde (teknokentlerde) Ar-Ge faaliyetlerinin muhasebe standartları ile vergi mevzuatı açısından incelenmesi ve buna ilişkin bir uyulama örneği
Rewiev of r&d activicites in technology development regions (techno-cities) in terms of accounting standards and tax legislation and a case study for it
- Tez No: 279427
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ülkemizin, sürdürülebilir ekonomik büyüme, uluslararası pazarda rekabet gücünü ve verimliliğini artırma, toplumsal refahı sağlama hedeflerine ulaşmasını sağlayacak güç olan teknolojik gelişme, en etkili bilim ve teknoloji politikası aracı olarak bölgesel ve ulusal kalkınmaya önemli katkıları olan teknoloji geliştirme bölgelerine (teknokentlere) daha fazla önem verilerek sağlanabilecektir.Bu kapsamda, yapılacak kanuni düzenlemeler ile yasal boşlukların doldurulması, karmaşık olan ve çok başlı olarak birçok kurum ve kuruluşça yürütülen teşvik sisteminin sadeleştirilerek koordineli olarak birkaç kurumca yürütülmesi, finansal, akademik ve teknik destekler ile vergisel ve diğer teşviklerin artırılması yoluyla bu oluşumların geliştirilerek verimlilikleri arttırılmalıdır.Diğer taraftan, teknoloji geliştirme bölgelerinde gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesine ilişkin olarak UMS-38 ve TMS-38'de yer alan hükümlerin teorik boyuttan uygulama boyutuna yansımasının ve kayıtların standartlara uygun tutulmasının sağlanması, vergi mevzuatında ve sermaye piyasası mevzuatında söz konusu standartlarda yer alan hükümlere paralel olarak yeni düzenlemeler yapılması ve bu bölgelere yönelik vergisel teşviklerin muhasebe kayıtlarında ne şekilde yer alacağına ilişkin gerek standartlarda gerek ilgili mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılması uygulamada görülen belirsizliklerin giderilmesi açısından önemlidir.Bu tez çalışmasının amacı; ülkemizde önemi her geçen gün daha da fazla anlaşılan teknoloji geliştirme bölgeleri (teknoparklar) hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra, bölgede gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergisel teşvikleri açıklayarak değerlendirmeler yapmak, bu teşviklerin muhasebe standartları ve yasal düzenlemelerdeki yerini anlatmak, bir uygulama çalışması ile Ar-Ge faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde standartlara ve yasal düzenlemelere ne ölçüde uyulduğunu ve vergi teşviklerinin muhasebe kayıtlarında nasıl yer aldığını inceleyerek, uygulamadaki hatalara ve yasal düzenleme eksikliğine ışık tutmaktır.Anahtar Sözcükler1. Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge)2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (Teknokentler)3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu4. Vergisel Teşvikler5. Muhasebe Standartları (UMS-38 ve TMS-38)
Özet (Çeviri)
Technology development, the power enabling our country achieve the aims of sustainable economic growth, increased compatitiveness and productivity in international markets, promoted social welfare, can be achieved by giving particular importance to technology development regions (techno-cities) which have significant contributions to regional and national development as an effective instrument of science and technology policy.Therefore, it is requisite to make legislative amendments to close loopholes in legislation, simplify incentives system by ensuring coordinated management rather than management by many different organisaitons, and improve effectiveness of these entities by giving financial, academic and technical support and improving tax and other incentives.On the other hand, in order to settle disagreements in pratice it is crucial to put accounting rules of IAS-38 and UAS-38 into practice and ensure proper record keeping, make legislative amendments in tax laws and capital market law in line with standards and make necessary regulations both in standards and relevant legislation on how tax incentives given to regions should be recorded on legal books.The aim of this study is after giving detailed information on technology development regions (techno-cities) which proved to have increasing significance each day, explaining and making assessments on tax incentives targeting R&D activities, their accounting standards and legislation, with a case study, it is aimed to analyse how accounting records comply with standards and legal framework and point out the failures in practice and lack of legislative measures.Key words1. Research and Development (R&D)2. Technology Development Regions (Techno- cities)3. Law Of The Technology Development Regions4. Tax Incentives5. Accounting Standards (IAS-38 and TMS-38)