Türkiye enerji piyasaları, doğalgaz dağıtım sektöründe sektör riskinin hesaplanması ve özellikli bir firmada kaynak maliyetinin belirlenmesi
Turkish energy market, sector risk analysis of Turkish natural gas distribution market and calculating the cost of capital of a special natural gas distribution firm
- Tez No: 279461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda Türkiye enerji sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte sektöre yapılan yatırımlar gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Bu bağlamda, enerji piyasalarından biri olan doğalgaz dağıtım sektörüne yapılacak yatırım kararlarının değerlendirilmesinde ve uzun vadeli kredi finansmanında bir öngörü oluşturularak sektörün riskinin ve özellikli bir firmada ağırlıklı ortalama sermaye maliyetinin belirlenmesi ve söz konusu sektörde yaşanan ve gelecekte yaşanacaklara ilişkin bir görüş oluşturmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye enerji piyasaları hakkında genel bir bilgi verilmiş, doğalgaz sektörü detaylı olarak anlatılmış, ancak hesaplamalarda doğalgaz dağıtım sektörü ile sınırlı kalınmıştır. Diğer taraftan piyasada faaliyet gösteren şirketlerin verileri gizlilik esası çerçevesinde değerlendirilmiş ve hesaplamalarda şirket isimleri kullanılmamıştır. Bu kapsamda doğal gaz dağıtım sektöründe faaliyet gösteren 44 şirketin verileri üzerinden sektör riski analizi yapılmış ve tek bir firma için ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti analizi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonrasında;?Sektör için beta katsayısı 0,418 olarak hesaplanmıştır.?Sektörü temsil kabiliyetine sahip dört firmanın birleşik kaldıraç dereceleri 4,96 ile 11,93 arasında değişmektedir. Bu sebeple satışların artması durumunda hisse başına karlılıklar da hızla artacaktır.?Sektörün tahsilat riskinin yok denecek kadar az olduğu,?Sektörün tarifelerinin düzenleyici kuruluş tarafından belirlenmesinin sektörün politik riskini oluşturduğu,?Sektörün ekonomik dalgalanmalara duyarlı olduğu,?Sektörün büyüme döneminde olduğu,?Konut tüketimlerindeki düzensizliğin sektör için risk oluşturduğu,Sonuçlarına ulaşılmış ve sektörü temsil kabiliyetine sahip özellikli bir firma için borçlanma maliyeti %13,50, risksiz getiri oranı %8,47, Betası 0,4373, piyasa risk primi %14,48 hesaplanarak sektör ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti CAPM modeli kullanılarak vergi öncesi %14,09 vergi sonrası da %12,61 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, together with the developments in Turkish Energy Market, the investments in the sector have increased visibly.In this context The purpose of this thesis is to form an opinion about evaluation of the investment decisions in natural gas distribution market and long-term credit financing of the market by means of to scope out the systematic risk and calculating the Weighted Average Cost of Capital of a special companies in the Market, and also to form an opinion about the market future.For this purpose, while the general information about the Turkish energy market is given, the natural gas distribution market is explained in detail. However, the natural gas distribution market financial data is used solely while making the calculations.On the other hand, company names are not used in the calculation because of the business discretion.In this context, with the data taken from the 44 sector companies balance sheets, income sheets and other financial statements were analysed. After that by using these sheets systematic risk analysis and analysis of The Weighted Average Cost of Capital of the market were made.As a result;?Beta coefficient of the Sector was calculated as 0.418.?The four companies which have the ability to represents Sector the combined leverage ratings vary from 11.93 to 4.96. For this reason, the increase of sales will increase profit per share?the sector's collection risk is almost negligible,?The political risk of the Sector is tariffs. Because tariffs are determined by the regulatory body?the sector is sensitive to economic fluctuations?The sector is in the growth period.?Irregular consumptions of the residential costumers is an other risk for the sector.The company?s WACC which have the ability to represents Sector is calculated as 14,09% pre-tax, 12,61% after-tax, by using the CAMP Model and using sector dept cost 13,50%, risk premium 8,47%, Beta 0,4373, market risk premium 14,48%.