Piyano eşlikli şan performansında eşlikçinin algısal ve psikomotor becerileri, deneyimi ve piyanistik düzeyinin zamanlama uyumuyla ilişkisi
The relation between synchronization skill and perceptual-psychomotor skills, background and expertise in piano performance of the accompanist in context of vocal performance with piano accompaniment
- Tez No: 279520
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Zamanlama uyumu, birlikte seslendirmenin en önemli ögelerinden biridir. Eşlikli performansta soliste daha fazla ifade ve yorum imkanı verebilmede eşlikçiye önemli görev düşmektedir. Eşlikçinin zamanlama konusundaki becerilerinin yüksek olması, hem solistin icrasının, hem de birlikte yapılan müziğin kalitesini arttırır. Bu nedenle eşlikçilerin eğitiminde zamanlama becerilerinin geliştirilmesi önemli bir konudur. Bu çalışmada eşlikçinin zamanlama uyumu ile ilişkili değişkenler araştırılmaktadır. Bu değişkenler, algısal ve psikomotor değişkenler, müzikal deneyim/eşlik deneyimi ile ilgili değişkenler ve piyanistik düzey değişkeni olmak üzere üç kategoride belirlenmiştir. Algısal ve psikomotor değişkenler kapsamında belirlenen yedi adet değişken ile ilgili ölçümler yapılmıştır. Bu değişkenler, müzikal tepki süresi, klavye erişim süresi, tril hızı, akor algılama süresi, yüksek tempoda zamanlama-içerik oranı, tempo koruma oranı ve tempo değişimini yakalama süresidir. Bu çalışmanın amacı, bu değişkenler ile zamanlama uyumu arasındaki ilişkiyi ve ilişkinin düzeyini araştırmaktır. Çalışma grubu, profesyonel ya da özengen piyano eğitimi almış ya da almakta olan ve bu çalışma sırasında Ankara'da bulunan ve gönüllülük esasına göre seçilmiş 20 piyanistten oluşmaktadır. Veriler, anket, performans kaydı ve bilgisayar ortamında hazırlanmış modüller yoluyla toplanmış, Pearson korelasyonu ve t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, eşlikçilerin müzikal tepki süresi, tril hızı, yüksek tempoda zamanlama/içerik oranı, bazı müzikal deneyim/eşlik deneyimi değişkenleri ve piyanistik düzeyi ile zamanlama uyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Timing is one of the most important aspects of an colloborative musical performance. Accompanists have an important role on helping the soloist perform the music in the way he/she intends. Having skills on timing affects the quality of the soloist?s performance, as well as the overall ensemble performance. Therefore the development of the timing skills of accompanists is a highly important matter. In this study, variables related to timing of an accompanist is investigated. These variables are specified in three categories : perceptual and psychomotor variables, variables on musical background and expertise in piano performance as a variable. Seven items about perceptual and psychomotor variables are measured. These are musical choice reaction time, access time on piano keyboard, speed trill, recognition of briefly presented chords, timing-content ratio of performance at a high tempo, variability on maintaining a constant tempo, adaptation time to a tempo change. The main purpose of this study was to explore the relation between these variables on synchronization skill of an accompanist. The participants of this study was 20 pianists who had piano education at a certain level and were in Ankara during the study, selected on a voluntary basis. Data is collected with forms, modules prepared on computer and by recording audio performances; analyzed by statistical methods such as Pearson correlation and t-test. Findings indicate that there is a significant relation between musical choice reaction time, speed trill, timing-content ratio of performance at a high tempo, adaptation time to a tempo change, some aspects of musical background, expertise level and synchronization skill of an accompanist.