The use of authentic games in English language teaching
İngiliz dili eğitiminde otantik oyunların kullanımı
- Tez No: 279521
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Oyunlarla dil öğrenmek, Yabancı dil öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Oyun, önceki bilgileri kullanarak, bilgileri uygulamak, yeni beceriler öğrenmek ve eskileri pratik yapmak için en temel yöntemlerdendir. Bu araştırmada Orta okul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan deney ve kontrol gruplarına, bir dönem boyunca dil eğitimi için uyarlanmış çocukluk oyunlarıyla İngilizce öğretildi. Dönem boyunca her iki grup da gözlemlendi ve dönem başında ve sonunda yapılan sınav sonuçları t-test kullanarak karşılaştırıldı. Deney grubundaki öğrenciler dil öğrenimlerinde daha iyi sonuçlar elde ettiler.Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm çalışmada tartışılan problemi, bu problemin varsayımlarını, çalışmanın amacını, kapsamını ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme metotlarını sunmaktadır.Bu çalışmanın ikinci bölümü konuyla ilgili kaynak taramasını kapsamaktadır. Bu bölüm genel olarak İngilizce eğitiminde oyunların yararları ve kullanımı hakkında kaynak taraması sunmaktadır.Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılacak oyunlar ve bu oyunların İngilizce Eğitimine nasıl uyarlanacakları anlatılmaktadır .Dördüncü bölümde, İngilizce eğitimine uyarlanan oyunların birinci ve ikinci sınıf orta okul öğrencilerine nasıl uygulandığı anlatılmaktadır.Beşinci bölüm, kontrol ve deney gruplarında oyunların kullanımlarından elde edilen bilgilerin yorum ve analizini içermektedir. Toplanan veriler ve yapılan analizler tablolar ve grafiklerle verilerek gösterilmiştir.Altıncı bölümde, elde edilen verilere göre İngilizce öğretmenlerine bazı öneriler sunulmuştur.Yedinci bölüm ise çalışmanın kısa bir özetinin yapıldığı sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Teaching languages by games is one of the best methods for learning foreign languages. Play is the basic means for processing information, learning new skills and practicing old ones by using schematic knowledge. In this research first and second class junior school learners are taught by adapted childhood games in two experimental and control groups for about a semester. Both groups are observed during the semester and the pre and post test results of learners are compared by t-test. Experiment group learners show better results in English language learning.This study has five chapters. The first chapter aims to present the problem to be discussed through the study. This chapter also includes the aims and the scope of the study. The last part of the chapter gives the methodology and assumptions of the study.The second chapter presents the literature review of the thesis. This chapter provides the theoretical background of the study.The third chapter presents the games and their adapted forms to be used in English Language Teaching.The fourth chapter presents the administration of the adapted games to first and second class junior school learners.The fifth chapter deals with the data analysis and interpretation of the data collected from the adapted games that have been used in English Language Teaching. The data have been given in charts and tables.The sixth chapter represents some suggestions for teachers and students. These suggestions are based on the findings of the study.The last chapter is the conclusion part and gives a summary of the study.