Cep telefounu kullanım tercihlerini etkileyen faktörler: Üniversite öğrencilerini üzerine bir araştırma
An investigation about factors that affects using mobile phone preference
  1. Tez No: 279533
  2. Yazar: SONGÜL DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada kullanıcıların cep telefonu kullanım tercihlerini etkileyen faktörler, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi esas alınarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada öğrenci örneklemi %95 güven aralığında %5 hata payı ile 338 olarak hesaplanmıştır. Anketle toplanan veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir.Çalışma sonucunda, kullanıcıların kişilik yapılarının ve cinsiyeltlerinin cep telefonu kullanım amaçlarını, kullanma sıklıklarını, servis kullanım tercihlerini ve cep telefonu kullanmadan geçirebilecekleri süreyi etkilediği görülmüştür. Bu bağlamda gsm hat sunucularının ve cep telefonu kullanıcılarının kişilik yapılarını ve cinsiyetlerini dikkate olarak ürün, kampanya vb. sunumlar yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, factors that affects using mobile phone preference examined by condisering Gazi University, Faculty of Commerce and Tourism. Gazi University, Faculty of Commerce and Tourism student's consititute population of research. Student sample has ben calculated as 338 at 95 percent confidence interval. Data collected by pool and interview questions has been analyzed via programme.As a result of investigation, consumer's sex and personality effects consumer's results for using mobile phone density of using mobile phone preference of uisng services and the time without mobile phone. So, operators and firms that produce mobile phone have to produce campaing, product etc. by in focus at consumer's sex and personality.