Sivil toplumun felsefi temelleri
The philosohical foundations of the concept of civil society
- Tez No: 279545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, sivil toplum kavramının felsefi temelleri ele alınmıştır. Temel olarak, sivil toplum kavramının Eski Yunan ve Roma dönemleri ile günümüz arasındaki gelişim sürecini ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Sivil toplum kavramının bugünkü anlamı ile antik çağlardaki anlamı arasında ortaya çıkan farklılıklar ortaya konmuş, kavramın göreceli bir anlam taşıdığı saptanmıştır. Sivil toplum kavramını kullanan her siyasal görüş ya da ideoloji, temel çözümlemelerden çok öznel yorumlar ve anlamlandırmalarla ideolojik söylemler geliştirmişlerdir. Akademik bir sonuca ulaşmak ve kavramı çözümlemek için sivil toplum kavramının tarihsel geçmişine bakmanın önemi ortaya konulmuştur.Her ne kadar günümüzdeki anlam farklılığı bilinse de, sivil toplum kavramının temellerinin eski Yunan ve Roma'da olduğu rahatlıkla söylenebilir. Günümüzde, devletten ayrı ve devlete karşı olan bir konuma yerleştirilse de sivil toplum kavramı, eski Yunan ve Roma dönemlerinden 18. yüzyıla kadar örgütlü toplum ya da devlet ile aynı anlamda kullanılmıştır. Diğer bir ifadeyle, sivil toplum kent devleti anlamına gelen polislerin siyasal olarak düzenlenmesi anlamına geliyordu. Bugün ise böyle bir ideali sahiplenmiş sivil toplum, birtakım örgütler ve dernekler aracılığıyla bu işlevi yerine getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the philosophical foundations of the concept of civil society have been discussed. Basically the development process of the concept of civil society from ancient Greek and The Roman periods to present have been revealed. In this study, differences arising between the current and the ancient times definition of the concept of civil society were set forth, it has been seen that the concept was carried a relative meaning. Every political opinions or ideology that uses the concept of civil society have developed ideological discourses subjectively than fundamental analysis objectively. To reach an academic conclusion and to analyze the concept of civil society, the importance of the study on the historical background of the concept has been put forth.The use of the concept of civil society is based on the ancient Greek and The Rome though there are some differences from present. Today, civil society is placed as an entity separate from and against to the state. However, it was used in the same sense with an organized society and government itself named as polis from the ancient Greek and the Rome to the 18th century. Today, civil society still having the same ideal carries out this function through a number of organizations and associations.