Sağlık hizmetleri pazarlamasında konumlandırma stratejileri (Kırıkkale ili örneği)
Sağlik hizmetleri pazarlamasinda konumlandirma stratejileri (Kırıkkale ili örneği)
  1. Tez No: 279565
  2. Yazar: GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sağlık işletmelerinin konumlandırılmasında etkili olan faktörlerin belirlenmesi ve Kırıkkale İli Merkezinde faaliyet gösteren Devlet, Özel, Üniversite ve Araştırma Hastanelerinin, algılanan mevcut konum haritalarının oluşturulması amaçlanmıştır. Kırıkkale İli Merkezinde yaşayan alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden üç mahalleden, 500 kişilik sağlık hizmeti tüketicisine anket uygulanmış, elde edilen veriler SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. İstatistiki yöntem olarak ki-kare, frekans, faktör ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sağlık hizmeti tüketicilerinin hastane seçimlerinde, işletmenin konumunun önemli olduğu, sağlık işletmelerinin konumlandırmasında; hizmet kalitesi, personel tutum ve davranışı, çevre ve tanınmışlık, fiziki uygunluk ve tüketici maliyetinden oluşan beş temel faktörün etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların eğitimi ve gelir durumları ile bu faktörlere verdikleri önem arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Araştırmanın son kısmında ise, katılımcıların, Kırıkkale İli Merkezinde faaliyet gösteren Devlet, Özel, Üniversite ve Araştırma Hastanelerinin beş temel faktörde algıları tespit edilmiş ve algılanan konum haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
it is aimed to determine factors that influence the positioning of health businesses and to constitute the current perceived positioning maps of government, private and university hospitals operating in Kırıkkale Province. A questionnaire was applied to 500 consumers of health services from three quarters representing low, middle and upper socio-economic status living in the center of Kırıkkale Province and the data obtained were analyzed by SPSS statistical software package. Chi-square, frequency, factor and one-way analysis of variance (ANOVA) statistical methods were used. In the light of the research results, it is found that five basic factors consisting of service quality, staff attitudes and behaviors, environment and reputation, physical fitness and consumers costs are effective in positioning health businesses and it is determined that there are significant differences between education and income level of participants and the importance they give to these five main factors. In the study, the perception of government, private and university hospitals operating in Kırıkkale Province relating to these five main factors was also determined and their perceived positioning maps were developed.