İlköğretim görsel sanatlar dersi 6. sınıf kazanımlarının işbirlikli öğrenme yöntemi etkinlikleri ile gerçekleştirilmesinin öğrenci erişisine etkisi
The impact of performing 6th grade attainments of primary school visual arts course with cooperative teaching method activities on pupil?s achievement
- Tez No: 279625
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı 6. sınıf kazanımlarının işbirlikli öğrenme yöntemi çerçevesinde hazırlanan etkinlikler ile gerçekleştirilmesinin öğrenci erişisine etkisi nasıldır? sorusuna cevap aramaktır.Araştırmada, ilköğretim 6. sınıf görsel sanatlar dersine ilişkin grafik tasarımı öğretimi etkinlikleri iki farklı gruba iki farklı yöntem kullanılarak öğretilmiştir. Gruplardan birisine geleneksel öğretim, diğerine ise İşbirlikli Öğrenme Yöntemi uygulanarak öğrencilerin erişileri, kullanılan yöntem açısından incelenmiştir. Yöntemin etkisini belirlemek amacıyla desen olarak, deneysel modeller içerisinde yer alan, çok denekli-tek faktörlü“ön test - son test kontrol gruplu desen modeli”ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.Araştırma; 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı, görsel sanatlar dersliği olan bir ilköğretim okulunda, 6. sınıf öğrencilerinden 2 grup olmak üzere toplam 63 denek öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen gruplardan birisi deney, diğeri ise; kontrol grubu olarak atanmıştır. Katılımcılar deneysel işlemden önce ve sonra bağımlı değişkenlerle ilgili olarak ölçüme tabi tutulmuşlardır. Deney grubunda Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi (ÇASEY) ile İşbirlikli Öğrenme Yöntemi etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda ise aynı üniteye ilişkin geleneksel öğretim etkinliklerine yer verilmiştir.Araştırma öncesi ve sonrasında Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi (ÇASEY) ve İşbirlikli Öğrenme Yöntemi etkinliklerinin uygulandığı deney grubu ve geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun ?Afiş? ünitesinin erişi düzeyleri; genel erişi ve öğrenilenlerin kalıcılığı açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark ortaya koymaktadır. Böylece Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi(ÇASEY) ve İşbirlikli Öğrenme Yöntemi etkinliklerinin deney grubuna olumlu katkı sağladığı söylenebilir.Çok Alanlı Sanat Eğitimi (ÇASEY) ve İşbirlikli Öğrenme Yöntemi etkinlikleri sırasında öğrencilerin 6. sınıf kazanımlarına ilave olarak uygulamadan beklenen yardımlaşma, paylaşma, estetik düşünme gibi kazanımlara da ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to seek an answer to the question of what is the impact of performing 6th Grade attainments of Primary School Visual Arts Course Teaching Program with activities prepared within the framework of cooperative teaching method on pupil?s achievements.In the study, graphic design teaching activities related to primary school 6th grade visual arts course was taught to two different groups using two different methods. Pupils? achievements were assessed in terms of used methods; applying conventional teaching method to one of the groups and Cooperative Teaching Method to the other one. In order to determine the effect of the method, multiple subject single factor ?pretest, final test control grouped design model? which is among experimental models was used as a design together with the qualitative research method.The study was applied to two groups of total of 63 sixth grade pupils as the subject of the test, in 2008-2009 education term, in a primary school that has a visual arts classroom in Yenimahalle District of Ankara Province. One of the groups, selected by random sampling, was assigned as experiment group and the other one as the control group. Participants were subject to measurements related to dependant variables before and after the experimental process. While Discipline-Based Art Education (DBAE) and Cooperative Teaching Method activities were applied to the experiment group, conventional teaching activities for the same chapter was applied to the control group.It could be said that before and after the experiment, achievement levels of ?Poster? chapter of the experiment group to which Discipline-Based Art Education (DBAE) and Cooperative Teaching Method were applied and the Control group to which conventional teaching was applied showed a meaningful difference in favor of the experiment group in terms of general achievements and retention of topics learned.It has been observed that in addition to sixth grade attainments of pupils during Discipline-Based Art Education (DBAE) and Cooperative Teaching Method activities, attainments such as cooperation, sharing and aesthetic thinking expected from the application were also achieved.